Obecnie trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez zmywarki. Jeszcze kilkanaście lat temu urządzenie tego typu było towarem luksusowym, dziś jednak można je znaleźć w niemal każdym mieszkaniu czy domu. Warto więc poznać kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby sprzęt mógł służyć nam jak najdłużej. 

Wygoda, szybkość, niskie zużycie wody i prądu – to niewątpliwe zalety nowoczesnych zmywarek. Ręczne czyszczenie naczyń przechodzi dzięki temu do historii, a domownicy mają więcej czasu na inne sprawy. Aby jednak móc cieszyć się sprawną zmywarką przez wiele długich lat trzeba odpowiednio o nią zadbać i wiedzieć, jakich środków używać i co robić, gdy zacznie szwankować. Zachęcamy do lektury naszego krótkiego poradnika! 

Usuń resztki jedzenia 

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, aby przed włożeniem naczyń do zmywarki oczyścić je z resztek jedzenia. W przeciwnym razie mogą one zatykać filtry urządzenia, a to sprawi, że z czasem zacznie ono funkcjonować mniej wydajniej. Jeśli jednak dopuścimy do tego, że wewnątrz zmywarki czy w dyszach osiądą jakieś resztki, trzeba zadbać o ich regularne usuwanie i dokładne czyszczenie całej zmywarki. Nie można zapominać przy tym o najdrobniejszych elementach, w tym uszczelkach. Warto użyć sprawdzonych i przystosowanych do tego czyścików do zmywarek, dzięki czemu skutecznie pozbędziemy się brudu oraz bakterii, jak i zneutralizujemy nieprzyjemny zapach. Kluczowa jest w tej materii systematyczność, szczególnie jeśli mówimy o letnich, upalnych dniach. 

Użyj soli i odkamieniacza 

Każdy posiadacz zmywarki powinien zaopatrzyć się także w takie środki jak różnego rodzaju odkamieniacze i sól do zmywarki. Ta ostatnia ma na celu zmiękczenie wody, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko odkładania się kamienia. Sól ponadto działa dobrze na same naczynia, a więc posiada właściwości czyszczące. Już jedna kapsułka soli może zdziałać cuda i zapewnić naczyniom połysk, a jednocześnie nadać świeżości całemu wnętrzu zmywarki oraz elementom, do których trudno jest dotrzeć ręcznie. Co jakiś czas (na przykład raz na kwartał) należy użyć także odkamieniacza, który może mieć postać płynu, proszku czy tabletek. Regularne odkamienianie wydłuża żywotność zmywarki oraz innego sprzętu w naszej kuchni, dlatego warto wybierać uniwersalne odkamieniacze, które będzie można zastosować również w czajniku czy ekspresie do kawy. 

Zrób to sam?

Bardzo często jednym z powodów spadku wydajności lub awarii zmywarki jest właśnie nieprawidłowe lub zbyt rzadkie jej czyszczenie. W takim przypadku jednak warto zachować zimną krew i spróbować samodzielnie doprowadzić urządzenie do pełnej sprawności właśnie poprzez użycie wspomnianych już środków chemicznych. Często awarie zmywarek dotyczą grzałki czy też wystąpienia błędów w systemie. Jeśli sprzęt jest jeszcze na gwarancji, a nie do końca wiemy, dlaczego przestał działać lub działa gorzej niż dotychczas, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów.