Wykorzystali swoją wiedzę, zainteresowania i fachowy sprzęt. Uczniowie Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim, w ramach działającego przy szkole od blisko trzech lat Centrum Druku 3D, zaangażowali się w walkę z wirusem COVID-19.

W jaki sposób? Szymon, Damian, Kacper i Kamil wyprodukowali maski ochronne na twarz dla pracowników służby zdrowia i chcą działać nadal, ale powoli kończą się im fundusze na materiał.

Odpowiednia wiedza i sprzęt, zarówno szkolne jak i prywatne drukarki 3D pozwoliły im wydrukować dla personelu medycznego maski zasłaniające twarz. – Docierały do nas informacje o tym, że brakuje jednorazowych masek na twarz i płynów dezynfekujących. Tych drugich nie jesteśmy w stanie wyprodukować, masek jednorazowych z materiału także. Ale druk 3D pozwala na stworzenie komponentów niezbędnych do zbudowania przyłbic – mówią Szymon, Damian, Kacper i Kamil.

– Znaleźliśmy w internecie projekty do wydruku uchwytów do zamontowania ekranów z folii PVC i wydrukowaliśmy testowe modele – dodają.

Drukują maski dla medyków i proszą o wsparcie

Z pomocą przyszło też wodzisławskie Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1, które przekazało do wykorzystania w projekcie drukarkę i zakupione 25 rolek filamentu.

Uczniowie dotarli też do Drukarzy dla Szpitali, internetowej społeczności pasjonatów druku 3D, którzy wymieniają się doświadczeniami. W tej chwili testują dwa modele: jeden autorstwa Josefa Prusa a drugi – właśnie od Drukarzy. Obie maski chronią oczy i blokują rozprzestrzenianie się drobnoustrojów i zarazków. Obie umożliwiają też noszenie pod nimi chirurgicznych masek bawełnianych i okularów.

Chęci do dalszej pracy uczniowie PCKZiU mają, ale ich prywatne zasoby temu dedykowane, już się kończą, stąd kierują apel o wsparcie ich inicjatywy. Uruchomili w tym celu zbiórkę na portalu e-fundraisingowym Zrzutka.pl pod nazwą Drukujemy dla medyków.

Drukują maski dla medyków i proszą o wsparcie

– Projekt, który wykorzystujemy, potrzebuje nieco ponad 50 g materiału do wydrukowania jednej przyłbicy. Tak więc 1 kg materiału wystarczy nam na wydruk 18 sztuk, a koszt 1 kg filamentu to ok. 50-60 zł. Nasze drukarki drukują jednorazowo 2 przyłbice. Cały proces trwa 8 godzin.

Przy obecnych zasobach sprzętowych planujemy druk 20-30 przyłbic na dobę więc zużycie filamentu będzie wynosiło 1,5 kg (70-80 zł). Do Świąt Wielkanocnych chcemy wydrukować 400-500 szt. do których potrzebujemy ok. 20 kg. filamentu. Koszt zakupu samego filamentu w takiej ilości to ok. 1000-1200 zł – akcentują inicjatorzy zbiórki.

Zbiórkę znajdziecie TUTAJ.

(oprac. wk, źródło: Gazeta Wodzisławska)

Nie przegap najważniejszych artykułów!
Kliknij OBSERWUJ TerazRaciborz.pl na Google News!

ZOBACZ TAKŻE: