XVI edycja festiwalu Wiatraki wystartowała w czwartek. Zaczęliśmy mocnym blokiem szkolnym. Wędrowaliśmy od Jakucji przez Borneo, aż po Iran. Czasem pieszo, czasem łódką, a czasem na babmusowym (!) rowerze.

Piątkowy blok szkolny był równie udany. Naszymi gośćmi byli: Robert Gondek – niezmordowany zdobywca afrykańskich szczytów, Ania i Piotrek Waksmundzcy (Rowerami przez Amerykę Centralną i Południową) oraz Łukasz Supergan, który opowiedział o Izraelu i tamtejszym Szlaku Narodowym.

Subskrybuj nasz kanał w serwisie YouTube!

Główna część festiwalu to oczywiście sobota i niedziela. Dzięki znakomitej plejadzie gości okrążyliśmy świat: spotkamy się z górami, morzem, światem podwodnym, a także… wyjątkową i pełną kolorytu Polskę, której ciągle nie znamy w stopniu takim jakim powinniśmy!

Sobota to spotkania z Leszkiem Szczasnym, Dorotą Chojnowską i Selimem Saffarini, Tomaszem Grzywaczewskim i Marcinem Jamkowskim. Gościem specjalnym była Joanna Pajkowska ze swoimi wspomnieniami z samotnego rejsu jachtem żaglowym dookoła świata.

W sobotnią, przepiękną muzyczną podróż zabrała nas legenda nowqej muzyki góralskiej, zespół który nie boi się kesperymentów i współpracuje z artystami z całego świata – TREBUNIE TUTKI.

W niedzielę Wiatraki rozkręciły się do niespotykanych dotąd prędkości. Od godziny 12.00 przez kolejne 10 godzin sala Raciborskie Centrum Kultury sukcesywnie wypełniała się aż zapełniła się w całości. Zaczęliśmy od podróży na Cabo Verde (Antek w podróży, później Piotr Strzeżysz zabrał nas w rowerową podróż przez Birmę, Laos i Kambodżę.

Michał Woroch w swojej niesamowitej prezentacji opowiedział o samodzielnej podróży dwóch przyjaciół na wózkach przez dwie Ameryki. Marcin Jamkowski i Marzena Hmielewicz ukazali nam skarby ukryte przez kilka stuleci w Wiśle, a Krzysztof Starnawski zabrał nas jeszcze głębiej – do zatopionych jaskiń. Na koniec dnia wisieńka na torcie – kulinarne podróże i wspaniałe spotkanie z Robertem Makłowiczem.

Tegoroczną nowością były, aż dwa wieczory filmowe poświęcone światowej tematyce górskiej, które odbyły się w ramach „Lądek Film Tour”.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Instagramie! 

Organizatorem Wiatraków była Grupa Rosynant. Współorganizatorem Miasto Racibórz, które współfinansowało imprezę. Festiwal otrzymał także wsparcie finansowe od Powiatu Raciborskiego i z budżetu Województwa Śląskiego. Festiwal odbył się przy współpracy z Raciborskim Centrum Kultury, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Przystankiem Kulturalnym Koniec Świata, a także przy wsparciu licznych sponsorów i patronów medialnych.

(UM/fb Festiwal WIATRAKI, zdj. Raciborski Festiwal Podróżniczy Wiatraki)

ZOBACZ TAKŻE