Rynek ubezpieczeń cieszy się niesłabnącą popularnością. Ludzie nadal chętnie kupują polisy, zabezpieczające ich domowy budżet, dzięki czemu branża ubezpieczeń jest dość dochodowa. Może przekonać się o tym każdy, komu marzy się własna agencja ubezpieczeniowa. 

Jej otwarcie wymaga co prawda nieco czasu, ale nie jest to bardzo skomplikowane zadanie.

Własna agencja ubezpieczeniowa i jej zadania

Prowadzenie agencji ubezpieczeniowej opiera się na pośrednictwie ubezpieczeniowym, czyli wykonywaniu oraz zawieraniu umów ubezpieczeniowych z klientami. Każdy agent zadania te wykonuje na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego, którego jest przedstawicielem (pracuje w jego imieniu), za co oczywiście przysługuje mu odpowiednie wynagrodzenie prowizyjne.

Własna agencja ubezpieczeniowa musi też skutecznie pozyskiwać nowych klientów oraz dbać o poprawne relacje z obecnymi. Innym, bardzo ważnym zadaniem agencji, jest właściwe przeprowadzanie czynności przygotowawczych (niezbędnych przed zawarciem umowy) oraz realizowanie umów ubezpieczenia i nadzorowanie procesu wypłaty odszkodowania.

Własna agencja ubezpieczeniowa – wymagania

Przed założeniem własnej agencji należy uzyskać uprawnienia agenta ubezpieczeniowego. W tym celu należy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym z którym chcemy nawiązać współpracę i przejść pozytywnie rozmowę kwalifikacyjną. Tuż po tym zostaniemy skierowani na kurs, przygotowujący do egzaminu państwowego na agenta ubezpieczeniowego.

Po jego pomyślnym zdaniu musimy zdobyć jeszcze licencję oraz uzyskać wpis do krajowego rejestru agentów ubezpieczeniowych. Licencję wydaje KNF na wniosek towarzystwa ubezpieczeniowego, podobnie zresztą jak dokonuje wpisu do wspomnianego rejestru. Po jego uzyskaniu zostajemy pełnoprawnymi agentami, którzy mogą rozpocząć swoją pracę i otworzyć działalność.

Jak założyć własną firmę ubezpieczeniową

Aby zostać agentem ubezpieczeniowym, oprócz zdanego egzaminu, wystarczy posiadać wykształcenie średnie, pełnie praw obywatelskich, nie być skazanym wyrokiem oraz zagwarantować pisemnie rzetelne wykonywanie zadań agencyjnych. Do założenia własnej agencji potrzebny jest natomiast wkład własny, lokal na biuro oraz zarejestrowanie działalności.

Dopuszczalnymi formami prowadzenia agencji ubezpieczeniowej są: jednoosobowa działalność gospodarcza (z wpisem do CEIDG) lub spółka prawa handlowego (z wyjątkiem partnerskiej) z wpisem do KRS. Agencja nie może być prowadzona w postaci spółki cywilnej. Jeśli planujemy samodzielnie prowadzić agencję, najlepiej otworzyć ją w formie firmy jednoosobowej.

Dla ilu towarzystw pracuje agent

Agencja to biuro przedstawiciela ubezpieczeniowego w którym spotyka się z klientami, przedstawia im oferty i podpisuje umowy. Istotne jest, że są to oferty tylko jednego towarzystwa ubezpieczeniowego – tego, dla którego pracuje agent. Ma on przez to nieco mniejszy pakiet różnorodnych ofert, ale za to dość wysokie prowizje od podpisanych umów.

Inaczej rzecz wygląda w przypadku multiagencji, gdzie agent ubezpieczeniowy posiada oferty ubezpieczeniowe kilku różnych towarzystw, dzięki czemu ma nieco więcej do zaoferowania swoim klientom. Jednakże, multiagencja ubezpieczeniowa wymaga od agenta posiadania obowiązkowego OC (które pokryje koszty popełnionych błędów) a do tego otrzymuje on niższe prowizje od umów.

Czy to się opłaca?

Osoby, które cenią sobie kontakt z ludźmi, budzą zaufanie i mają dar przekonywania, powinny odnaleźć się z roli właściciela agencji ubezpieczeniowej. Jest to też dobra praca dla tych osób, które mają umiejętności związane ze sprzedażą. Nie wolno jednak zapominać, że agent żyje z prowizji płaconych mu od ilości sprzedanych umów.

Fakt ten sprawia, że dobrze prosperująca własna agencja ubezpieczeniowa, oparta jest na podtrzymywaniu jak najlepszych relacji klientami i wymaga ciągłego doskonalenia technik sprzedaży. Każdy, kto potrafi to robić, nie będzie narzekać na zarobki w tej branży.