Prezydent Raciborza Dariusz Polowy podjął decyzję o utworzeniu oddziału żłobkowego w Przedszkolu nr 14 przy ul. Słonecznej.

W oddziale powstanie 20 miejsc dla 2-latków. Tym samym skróci się lista oczekujących na przyjęcie do żłobka publicznego.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Instagramie! 

Oddział żłobkowy w przedszkolu to etap przejściowy do czasu uruchomienia drugiego żłobka miejskiego w Raciborzu.

Dodatkowe miejsca żłobkowe

2 marca ruszył nabór do raciborskich przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest Miasto Racibórz. Nabór prowadzony jest w 13 placówkach. Każdemu dziecku w wieku przedszkolnym Miasto gwarantuje miejsce w jednym z przedszkoli publicznych.

Jednocześnie liczba oferowanych miejsc żłobkowych przez Miasto jest w tej chwili niewystarczająca. Pomimo funkcjonowania miejskiego programu wsparcia – polegającego na dotowaniu kwotą 500 zł –  miejsc w żłobkach prywatnych i punktach opieki dziennej, w tej chwili na miejsce w żłobku publicznym oczekuje 120 dzieci.

* Warto zauważyć, że w tym roku wiele miast obniżyło wsparcie dla żłobków prywatnych. ( Wysokość wsparcia dla żłobków prywatnych i punktów opieki dziennej: Rybnik 310 zł, Jastrzębie-Zdrój 200 zł, Żory 400 zł).

Mając na uwadze powyższe, wychodząc na przeciw potrzebom młodych rodziców, którzy chcą jak najszybciej wrócić na rynek pracy, prezydent Raciborza Dariusz Polowy zdecydował o utworzeniu oddziału żłobkowego w Przedszkolu nr 14 przy ul. Słonecznej.

Subskrybuj nasz kanał w serwisie YouTube!

Oddział dla 20 dzieci ruszy od września tego roku. Będzie to oddział dla dzieci 2-letnich. Nadzór nad oddziałem pełnić będzie dyrektor żłobka. Opiekę sprawować będą pracownicy żłobka. Pomieszczenia zostaną dostosowane do potrzeb dzieci najmłodszych.

Przedszkolaki zostają

Oddział żłobkowy utworzony zostanie w miejscu jednego z czterech obecnie funkcjonujących w Przedszkolu nr 14 oddziałów przedszkolnych. W związku z tym, w placówce w tym roku nie będzie prowadzony nabór dzieci przedszkolnych. Dzieci żłobkowe zajmą wolne miejsca po 7-latkach, które we wrześniu rozpoczną naukę w szkole. Przedszkolaki w grupach młodszych będą kontynuować edukację w Przedszkolu nr 14, aż do czasu pójścia do szkoły.

Sytuacje rodziców dzieci, które w tym roku mogą pójść do przedszkola, a których rodzeństwo uczęszcza do Przedszkola nr 14 będą rozpatrywane indywidualnie przez dyrektora przedszkola, tak aby nie rozdzielać rodzeństwa.

Rodzicom dzieci, którzy planowali w tym roku posłać swoje pociechy do przedszkola przy ul. Słonecznej-miasto oferuje miejsca w pobliskich przedszkolach przy ul. Polnej, Kochanowskiego i Mysłowickiej.

Nabór dzieci  w przedszkolu nr 14 ruszy w roku szkolnym 2021/2022.

Teraz oddział, w przyszłości drugi żłobek

Utworzenie dodatkowego oddziału żłobkowego to zdecydowanie dobra wiadomość dla rodziców oczekujących na przyjęcie swoich pociech do miejskiego żłobka. Liczba oferowanych miejsc zwiększy się z obecnych 102 do 122.

Funkcjonowanie oddziału żłobkowego w przedszkolu to rozwiązanie tymczasowe. Prezydent Miasta Racibórz planuje otwarcie drugiego żłobka publicznego. Trwają analizy dotyczące lokalizacji takiej placówki. Brane są pod uwagę dwa warianty: modernizacja któregoś z istniejących budynków w zasobie miasta lub budowa nowego obiektu.

Zadanie to planowane jest do realizacji przy wsparciu środków zewnętrznych rządowego programu Maluch +. Realny termin uruchomienia drugiego żłobka publicznego to rok 2022.

(oprac. wk, źródło: UM w Raciborzu)

Nie przegap najważniejszych artykułów!
Kliknij OBSERWUJ TerazRaciborz.pl na Google News!

ZOBACZ TAKŻE: