Chcemy dać dosyć klarowne wytyczne, jeżeli chodzi o moment wprowadzania nauczania mieszanego lub zdalnego. To będą w szczególności szkoły położone na terenach powiatów, które będą oznaczane jako kolor czerwony czy żółty – powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller zapowiedział w TVN24, że w środę uczniowie, rodzice i nauczyciele poznają szczegóły wymogów dotyczących funkcjonowania szkół od 1 września w dobie koronawirusa. Zwrócił przy tym uwagę, że dyrektorzy szkół „mają do wykonania pewne zadanie, jeżeli chodzi o specyfikę poszczególnych budynków szkolnych”. „Tak jak chociażby w stacji telewizyjnej jest tak, że niektóre strefy są wydzielone, niektóre osoby z załogi nie spotykają się pomiędzy poszczególnymi częściami, tak samo w szkołach można takie części wydzielić, aby część klas po prostu się nie spotykała, jeżeli to nie jest konieczne i w ten sposób ograniczyć możliwości kontaktu pomiędzy poszczególnymi grupami” – wyjaśnił.

Dopytywany, czy chodzi o bardzo szczegółowe wytyczne, których trzeba przestrzegać czy tylko zalecenia, rzecznik rządu odpowiedział, że „część z nich będzie miała charakter dobrych praktyk”. „Tak jak mówię, chociażby organizacja wewnętrzna szkoły pod kątem klas, wydzielenia tych klas, odległości pewnych, tam, gdzie są możliwe, większych – również takie zalecenia się pojawią. Nie wszystkie będą miały charakter bezpośrednio obowiązujący, ale część z nich będzie miała taki charakter” – poinformował.

Jak podkreślił, rząd chce „dać dosyć klarowne wytyczne, jeżeli chodzi o moment, w którym chciałby, żeby szkoły były prowadzone w sposób albo nauczania mieszanego albo zdalnego”. „To będą w szczególności te szkoły, które są położone na terenach powiatów, które będą oznaczane jako kolor czerwony czy żółty, ale również zależnie od tego, w której części powiatu te ogniska będą występowały. Pamiętajmy o tym, że niektóre powiaty są dosyć duże. Nawet kilkadziesiąt kilometrów dzieli ich granice, a ognisko może występować np. w jednej części powiatu i wtedy powiatowy inspektor sanitarny będzie wydawał swoje rekomendacje” – powiedział Müller.

W zapowiedzi przesłanej PAP Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że konferencja prasowa szefa resortu Dariusza Piontkowskiego i zastępcy głównego inspektora sanitarnego Izabeli Kucharskiej nt. zasad bezpieczeństwa przed powrotem dzieci do szkół i placówek oświatowych odbędzie się w środę o godz. 13 w siedzibie MEN. Spotkanie będzie miało charakter otwarty dla mediów, ale redakcje są proszone o ograniczenie liczby osób obecnych na sali – w przypadku ekip telewizyjnych do operatora i dziennikarza, a w przypadku pozostałych redakcji – do jednej osoby.

(autorka: Daria Porycka, dap/ mhr/PAP)

ZOBACZ TAKŻE