900 tys. zł z puli Funduszu Sprawiedliwości otrzymają strażacy z OSP Sudół na zakup nowego wozu bojowego. Wcześniej 300 tys. zł na ten cel zabezpieczono w budżecie Raciborza. 

Zakup nowego wozu bojowego, który zastąpi wysłużonego jelcza to ponad milion złotych. OSP Sudół jest jednostką, która wyjeżdża do akcji najczęściej w całym powiecie raciborskim.

Subskrybuj nasz kanał w serwisie YouTube!

W obecności Ministra – członka Rady Ministrów Michała Wosia oraz Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdana Jędrocha w Wodzisławiu Śląskim podpisano dziś umowy, dzięki którym dla śląskich jednostek OSP uda się kupić nowy sprzęt ratunkowy. Większość pieniędzy pochodzi z Funduszu Sprawiedliwości, który w przeszłości nadzorował Michał Woś.

Symboliczne czeki przekazane w Komendzie Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śląskim – dzięki funduszowi, którym dysponuje Minister Sprawiedliwości – otrzymała m.in. OSP Racibórz-Sudół. To 900 tys. zł, które umożliwi strażakom zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

750 tys. zł dostała OSP Gorzyczki (gmina Gorzyce)- także na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego, a OSP Krzyżanowice – dzięki dofinansowaniu w wysokości 49 tys. zł – kupi agregat prądotwórczy.

OSP Boguszowice i OSP Popielów kupią zestawy narzędzi hydraulicznych do ratownictwa technicznego (dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwości to 100 tys. złotych).

Strażacy OSP Żory kupią samochód rozpoznawczo-ratowniczy – z Funduszu Sprawiedliwości dostanie ponad 148 tys. złotych.

Pieniądze zostały przekazane w ramach Programu ochrony osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacji skutków pokrzywdzenia przestępstwem na lata 2019– 2020.

To strażach z jednostek OSP jako pierwsi udzielają pomocy poszkodowanym w ponad połowie wypadków drogowych, do jakich dochodzi w naszym kraju.
Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało w ubiegłym roku o przekazaniu strażakom ochotnikom w całej Polsce 100 mln zł na specjalistyczny sprzęt ratowniczy.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Instagramie! 

Państwo ma obowiązek niesienia pomocy poszkodowanym w wyniku przestępstw. Obowiązek ten realizuje właśnie Fundusz Sprawiedliwości, którym dysponuje Minister Sprawiedliwości. Do Funduszu trafiają pieniądze zasądzone od sprawców przestępstw. Te środki przekazywane są m.in. strażakom i szpitalom, ratującym zdrowie i życie ofiar przestępstw.

(oprac. wk, fot. UM Racibórz)

ZOBACZ TAKŻE