Kto z nas chociaż raz nie dostał połączenia z numeru nieznanego, prawda? Dzwonią do nas codziennie, często z rzeczami, o których w ogóle nie chcemy rozmawiać. No bo nie wszystkich w końcu interesuje pokaz garnków czy inne darmowe badania kontrolne, które odbywają się w naszej okolicy. Ale jeśli to telemarketerzy są waszymi jedynymi zmartwieniami – macie spore szczęście.

Nie wszyscy o takim mogą mówić. Dlaczego? Bo nieznany numer, który do nas dzwoni, może skrywać za sobą oszusta, który chce dobrać się do naszych pieniędzy lub naszych danych wrażliwych, aby je potem wykorzystać. Dlatego zawsze rekomendujemy – sprawdź, kto do ciebie dzwonił z nieznanego numeru. Ale jak? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Nieznane numery to plaga

Tak, połączenia z nieznanych numerów to prawdziwa plaga. Na niektóre naraziliśmy się sami, kiedy np. dodawaliśmy gdzieś nasz numer telefonu i zaakceptowaliśmy wszystkie zgody bez czytania. Nawet przy wykupywaniu oferty u naszego operatora telekomunikacyjnego mogliśmy po prostu „machnąć” wszystkie zgody, a teraz mamy problem. Ale naprawdę – telemarketerzy to niewielka cena. Gorzej, kiedy dzwoni do nas ktoś, kto z góry ma nieczyste zamiary. A oszustw telekomunikacyjnych nie brakuje. Ostrzegają przed nimi policjanci, media, środki masowego przekazu…

I wciąż niewiele osób uważa na to, od kogo odbiera telefon. Czasami nawet nie zorientujemy się, że ktoś nas oszukuje, dopóki nie zobaczymy, że zniknęły nasze pieniądze z konta, albo że nasz rachunek telekomunikacyjny urósł stukrotnie. A można się przed tym bardzo sprytnie bronić. Zobaczcie tutaj, jakie rozwiązania są proponowane, a także sprawdźcie, co my mamy wam do zaproponowania.

Sprawdź nieznany numer

Nie wymaga to zbyt wiele zachodu – a wiele osób w ogóle tego nie robi. A żeby się obronić przed oszustwem telekomunikacyjnym – wystarczy sprawdzić numer telefonu. I można zrobić to albo poprzez dedykowaną stronę (wchodzicie na stronę z numerami telefonów, wpisujecie numer w określone miejsce, wyświetla się raport, a tam oceny i komentarze innych internautów, którzy mieli styczność z numerem. Dlatego od razu wiadomo, jakiego rodzaju jest to numer), albo dzięki… aplikacji!

Aplikacja działa w tle i za każdym razem, kiedy dzwoni nieznany numer, sprawdza go w specjalnej bazie. A następnie wyświetla nam, jakiego rodzaju jest to numer – czy bezpieczny, czy też nie. Pokazuje również, czy to telemarketer, osoba prywatna, firma i tak dalej. Sami również możemy ustawić sobie w niej swój własny filtr i niektóre połączenia np. od rzeczonych telemarketerów, zostaną automatycznie zignorowane. Aplikację można pobrać na telefony z Androidem, za pomocą sklepu Google Play.

Takie proste rozwiązania – a naprawdę mogą nas ochronić przed niebezpieczeństwami.

Artykuł powstał we współpracy z firmą infonumer.pl.