W dziedzinie jaką jest wytwarzanie form wtryskowych, nie można już dziś osiągnąć sukcesu bez większej specjalizacji narzędziowni. Nie wystarczy już tylko poprawnie wykonać samej formy, lecz taką która będzie lepsza od tych wykonywanych dotychczasowo.

Do optymalnej konstrukcji wybranej grupy form wtryskowych dochodzi się w wyniku długoletnich doświadczeń, wielu prób  oczywiście błędów, a nawet zlecanych badan. Nic więc dziwnego, że rozwiązanie konstrukcyjne może być jedną z tajemnic zastrzeganych prawnie w umowie  przez zamawiającego formę. To samo dotyczy doboru materiałów ich obróbek cieplnych i cieplno – chemicznych.

Jeśli chodzi o specjalizacje konstrukcyjne występuje również specjalizacja wykonawcza.  Widomym faktem jest to, że żadna z narzędziowni nie zakupi wszystkich rodzai obrabiarek koniecznych do bardzo zróżnicowanych procesów obróbek cieplnych i cieplno-chemicznych stosowanych w poszczególnych typach form. Dlatego pojawia się nowa opcja współpracy z pozostałymi innymi narzędziowniami , oraz zlecanie usług firmom, które obsługują branżę narzędziową i wykonują np. grawiury powierzchni, nakładanie powłok galwanicznych, powłok PVD oraz innych obróbek.

Jeśli mamy naprawdę wysoką specjalizacje produkcji, ułatwi to nam uzyskanie wyłączności rynkowej. Zakup form w wyższej cenie i najnowszej generacji mimo wszystko szybko się amortyzuje, dzięki możliwości eliminowania konkurencji, mającej gorsze formy przez sukcesywny dumping cenowy. Większa liczba wyrobów  codziennego użytku, będzie produkowana w stosunkowo prostych formach, według sprawdzonych schematów. Trzeba pamiętać, że zarówno konstrukcja jak i wykonawstwo pewnej grupy form wymaga specjalizacji ukierunkowanej na minimalizację nakładów własnych.

Jeśli mówimy o specyficznych wymaganiach jakościowych i produkcyjnych, można wyodrębnić pewne grupy wyrobów, dla których wykonanie wymaga stosowania form nietypowych, czyli takich, które spełniają specjalne wymagania pod względem budowy poszczególnych układów funkcjonalnych.

Wyróżnić możemy: wyroby techniczne – są to wypraski o charakterze o charakterze skorupowym, głownie dla motoryzacji, dla przemysłów RTV, AGD. Wymagania dla takich detali to głownie: estetyka, i bardzo wysoka jakość powierzchni, dokładne wymiary, brak odkształceń oraz widocznych linii łączenia, korpusy i obudowy precyzyjne np. urządzenia elektroniczne, kamery itp, wyroby produkowane masowo – są to detale cienkościenne, głównie kubki, pojemniki, doniczki, wiadra opakowaniowe. Zaliczyć do nich także możemy wyroby jednorazowego użytku dla medycyny  i laboratoriów, preformy PET, skrzynki na butelki, pojemniki na śmieci czy pojemniki transportowe, wyroby wymagające stosowania technologii specjalnych – są to wypraski wymagające wtryskiwania z doprasowaniem: membrany, soczewki wklęsłe i grubościenne, wypraski wielokomponentowe, a w tym z dwu lub więcej komponentów, wypraski otrzymywane rożnymi metodami wtryskiwania wspomaganego gazem obojętnym, wypraski z rdzeniem wypłukiwanym woda, opakowania i wyroby zdobione metodami IML i IMD.

Podsumowując rozwój  produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych  to trudna i dość skomplikowana dziedzina, budowę nowych form najlepiej powierzyć specjalistom, którzy w tej branży działają od wielu lat i posiadają szeroki wachlarz doświadczeń na rożnych płaszczyznach, taką firmą jest np. Pawform z  Łodzi, jeśli  potrzebujesz nowych produktów zapraszamy do współpracy.

Narzędziownia Pawform Łodz

Symulacja wtrysku

Narzędziownia

symulacja moldflow

Symulacja moldex3d

(artykuł sponsorowany)