Śląscy terytorialsi uczcili pamięć ppłk. Tadeusz Puszczyński ps. „Wawelberg”. Przedstawiciele 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oddali hołd swojemu patronowi w rocznicę Jego śmierci. 

Puszczyński od czasów młodości ochotniczo wstępował w szeregi organizacji walczących o Niepodległość. Grupa Wawelberga składała się z zawodowych żołnierzy Wojska Polskiego oraz ochotników z całego kraju, z naciskiem na znających teren Górnoślązaków.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Instagramie! 

– Wawelberg łączy idee i pokazuje jakie duże znaczenia ma terytorialność żołnierzy. Wykorzystał on bowiem bojowe doświadczenie zawodowych żołnierzy oraz potencjał ochotników z danego województwa, którzy mają dużą przewagę jeśli chodzi o znajomość terenu i społeczności. – podkreśla dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas.

Blisko 30. żołnierzy pojechało do Warszawy by tam zapalić znicze i złożyć wieniec na grobie swojego patrona.

Subskrybuj nasz kanał w serwisie YouTube!

– Nie wyobrażam sobie w tym dniu nie przyjechać na grób naszego patrona, który jest dla nas wzorem do naśladowania. Naszym obowiązkiem jest wcielać w życie jego idee, ale i dbać o Jego pamięć – podkreśla szeregowy Dawid Basgier.

Najważniejszym zadaniem jakie wykonała Grupa Wawelberga była akcja „Mosty”. To od niej zaczęło się III Powstanie Śląskie. Do wykonania zadania przystąpiono w nocy z 2 na 3 maja 1921 r.

W ramach akcji zniszczono 7 mostów na najważniejszych liniach kolejowych, na dwóch poważnie uszkodzono tory, a także częściowo zniszczono łączność pomiędzy Górnym Śląskiem, a Republiką Weimarską.

W sumie Grupy Destrukcyjnej zniszczyły ok. 50 mostów i mostków, 3 dworce kolejowe, 4 pałace niemieckich magnatów, kilkaset metrów torów kolejowych oraz kilka zakładów przemysłowych. Efektem powstania było przyznanie Polsce znacząco większej części Górnego Śląska niż zamierzano po marcowym plebiscycie w sprawie przynależności państwowej tych ziem.

(oprac. wk, źródło: 13. ŚBOT)

ZOBACZ TAKŻE: