Funkcjonariusze śląskiej KAS zabezpieczyli w 2019 roku blisko 1,4 tysiąca nielegalnych automatów do gier hazardowych. Za urządzanie gier hazardowych wbrew obowiązującym regulacjom grożą surowe kary.

W ostatnich dniach lutego br. w Zabrzu mundurowi śląskiej KAS zabezpieczyli 4 nielegalne automaty do gier hazardowych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Instagramie! 

W wyniku przeprowadzonych analiz podjęli kontrolę wytypowanego lokalu w Zabrzu. Podejrzewali, że mogą tam być organizowane gry hazardowe wbrew obowiązującym przepisom. Na miejscu mundurowi zabezpieczyli 4 nielegalne automaty do gier hazardowych. Tylko od początku 2020 roku funkcjonariusze KAS z Rybnika zabezpieczyli blisko 40 nielegalnych automatów.

W 2019 roku na terenie woj. śląskiego funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zabezpieczyli 1398 sztuk nielegalnych automatów o gier hazardowych. W 2018 roku mundurowi zabezpieczyli 1234 automaty. Nielegalne urządzenia działały w punktach gastronomicznych, sklepach, a także różnych punktach usługowych. Automaty trafiły już do magazynów śląskiej KAS.

Organizatorzy nielegalnych gier hazardowych często utrudniali prowadzenie czynności kontrolnych. Niejednokrotnie trzeba było sforsować drzwi, żeby dostać się do kontrolowanego lokalu. Kilka razy doszło do czynnej napaści na funkcjonariuszy KAS. Zdarzało się też, że mundurowi natrafiali na monitoring założony w takich podejrzanych lokalach, a obsługa zdalnie wyłączała prąd, żeby przeszkodzić w kontroli.

Subskrybuj nasz kanał w serwisie YouTube!

Warto przypomnieć, że od 1 kwietnia 2017 roku karane są również osoby wynajmujące, użyczające nawet część powierzchni lokalu w celu zainstalowania w nich automatów do gier hazardowych.

Podlegają karze na takich samych zasadach, jak osoba, która organizuje gry na automatach bez wymaganej koncesji, zezwolenia lub zgłoszenia. Wysokość takiej kary to 100 000 zł od każdego automatu. Za urządzanie gier hazardowych wbrew obowiązującym regulacjom grożą również kary wynikające z kodeksu karnego skarbowego.

Walka z nielegalnym hazardem to nie tylko działania kontrolne. Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi też m.in. ogólnopolską akcję informacyjną pn. „Hazard? Nie, dziękuję!”. Celem akcji jest uświadomienie zagrożeń uzależnienia od hazardu oraz uczestnictwa w nielegalnych grach hazardowych, w tym konsekwencjach wynikających z udziału w nielegalnych grach hazardowych. Tylko od października do końca grudnia 2019 roku pracownicy śląskiej KAS odwiedzili 35 jednostek szkolnych i dotarli do 2,5 tys. osób z prelekcją Hazard? Nie, dziękuję!.

(oprac. wk, źródło: KAS Katowice)

ZOBACZ TAKŻE: