Do 25 sierpnia rząd wydłużył zakaz połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym w związku z epidemią koronawirusa, na liście znalazły się 44 państwa – wynika z opublikowanego we wtorek rozporządzenia Rady Ministrów. Na liście są m.in. USA, Chiny, Rosja czy Izrael.

Zgodnie z opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozporządzeniem, wejdzie ono w życie 12 sierpnia, a utraci swoją moc 25 sierpnia.

W projekcie rozporządzenia informowano, że „w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego”.

Na liście w opublikowanym rozporządzeniu znalazły się 44 kraje, m.in. Bośnia i Hercegowina, Chiny, Czarnogóra, Rosja, Brazylia, Arabia Saudyjska, Meksyk, Izrael, Kuwejt, Argentyna, Armenia, Chile, Irak, Kazachstan, Kosowo, Kostaryka, Peru, RPA, Serbia, USA, Luksemburg czy Boliwia.

Jak wynika z rozporządzenia, zakaz lotów nie będzie obowiązywał, jeżeli dotyczyć to będzie samolotów wykonujących loty na zlecenie albo za zgodą premiera. Zakaz nie będzie dotyczył również lotów wojskowych.

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia wyjaśniono, że wykaz państw powstał na podstawie m.in. danych publikowanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób dot. liczby zachorowań na koronawirusa. 

W poprzednich rozporządzeniach, które były wydawane w tej sprawie, zakaz lotów międzynarodowych był powszechny (z nielicznymi wyjątkami). Teraz jest inaczej – w dokumencie znajduje się zamknięty katalog państw, które są objęte zakazem.

Od 12 do 25 sierpnia niemożliwe będzie lądowanie w Polsce samolotów startujących z terenu:

1) Bośni i Hercegowiny;
2) Chińskiej Republiki Ludowej;
3) Czarnogóry;
4) Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza i Książęcej;
5) Federacji Rosyjskiej;
6) Federacyjnej Republiki Brazylii;
7) Księstwa Andory;
8) Królestwa Arabii Saudyjskiej;
9) Królestwa Bahrajnu;
10) Królestwa Eswatini;
11) Meksykańskich Stanów Zjednoczonych;
12) Państwa Izrael;
13) Państwa Katar;
14) Państwa Kuwejt;
15) Republiki Argentyńskiej;
16) Republiki Armenii;
17) Republiki Chile;
18) Republiki Dominikańskiej;
19) Republiki Ekwadoru;
20) Republiki Gabońskiej;
21) Republiki Gwatemali;
22) Republiki Hondurasu;
23) Republiki Iraku;
24) Republiki Kazachstanu;
25) Republiki Kirgiskiej;
26) Republiki Kolumbii;
27) Republiki Kosowa;
28) Republiki Kostaryki;
29) Republiki Macedonii Północnej;
30) Republiki Malediwów;
31) Republiki Mołdawii;
32) Republiki Panamy;
33) Republiki Peru;
34) Republiki Południowej Afryki;
35) Republiki Salwadoru;
36) Republiki Serbii;
37) Republiki Singapuru;
38) Republiki Surinamu;
39) Republiki Zielonego Przylądka;
40) Stanów Zjednoczonych Ameryki;
41) Sułtanatu Omanu;
42) Wielkiego Księstwa Luksemburga;
43) Wielonarodowego Państwa Boliwia;
44) Wspólnoty Bahamów.

Co po 25 sierpnia?

Wznowienie ruchu lotniczego na kolejnych kierunkach jest zależne nie tylko od decyzji polskiego rządu, ale także od ograniczeń w zakresie ruchu biznesowo-turystycznego, który obowiązuje na terenie Unii Europejskiej i innych państw.

Warto również pamiętać, że łagodzenie zakazów w ruchu lotniczym daje jedynie możliwość wznowienia części lotów na kierunkach uznanych za bezpieczne. To,  kiedy zostaną one faktycznie uruchomione, zależy wyłącznie od decyzji przewoźników lotniczych zainteresowanych wykonywaniem tego typu operacji.

(autor: Michał Boroń, mick/ amac/PAP, gov.pl)

ZOBACZ TAKŻE