Na ulice Raciborza, jako autobus rejsowy Przedsiębiorstwa Komunalnego, wyjechał E-bus RAFAKO. To pierwszy w kraju mały autobus elektryczny z baterią pod podwoziem.

To całkowicie polski projekt, który powstał w trosce o czystość powietrza i redukcję hałasu. Pojazd przeszedł już szereg testów i technicznych jazd próbnych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Instagramie! 

Miesiąc temu spółka Rafako zawarła wstępne porozumienie z Agencją Rozwoju Przemysłu dotyczące współpracy przy produkcji e-busów.

– E-busy to przedsięwzięcie uzasadnione biznesowo i społecznie. Ten rok będzie dla nas bardzo dynamiczny. – mówił dziś zastępca dyrektora oddziału RAFAKO SA w Solcu Kujawskim Dariusz Szarabajko

Elektryczny autobus został przekazany na początku tego tygodnia na dwutygodniowe testy do raciborskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Dzisiaj oficjalnie został włączony do floty rejsowej przewoźnika, na regularnych liniach miejskich.

-To co zapowiadaliśmy w ubiegłym roku, właśnie się realizuje. Miasto Racibórz od rodzimej firmy RAFAKO SA otrzymało do przetestowania autobus elektryczny. Czy w przyszłości zastąpimy miejski tabor e-busami, pokaże czas. Elektromibilność jest na topie. Musimy się przekonać, czy autobusy te zdają egzamin na miejskich liniach i czy odpowiadają naszym potrzebom. Jest to również kwestia rachunku ekonomicznego.  – mówił podczas dziesiejszego briefingu prasowego prezydent Dariusz Polowy.

W pierwszą jazdę e-busem ulicami Raciborza zabrał się także przebywający w naszym mieście na zaproszenie prezydenta Dariusza Polowego – prezydent Zamościa Andrzej Wnuk

– Mamy w swoim taborze kilkanaście autobusów zasilanych gazem. Chcielibyśmy je w przyszłosci wymienić na bardziej ekologiczne, dlatego bardzo dziękuję za zaproszenie. Jeśli Rafako po testach w Raciborzu zdecydowałoby się przesłać autobus na testy takze do Zamościa – z przyjemnością skorzystamy. Autobus mógłby stać się wizytówką Raciborza i tego pięknego regionu, w Zamościu – powiedział Andrzej Wnuk

Za kierownicą e-busa w czasie pierwszego rejsu z pasażerami zasiadł prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Raciborzu Bogdan Gawliczek.

– O tym jak autobus sprawdza się w użytkowaniu, będę mógł powiedzieć dopiero za jakiś czas. Problemu nie stanowi ładowanie pojazdu. Do pełna bateria ładuje się w 5 i pół godziny. Jego zasięg to 140 km. Autobus będzie jeździł na wszystkich liniach.- tłumaczy prezes PK

Pojazd jest przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Producent reklamuje E-busa jako unikalny polski MINI autobus niskoemisyjny, który dzięki nowoczesnej technologii i niewielkim gabarytom, znakomicie sprawdzi się jako autobus szkolny oraz miejski lub podmiejski środek transportu.

Więcej na temat e-busa przeczytacie na oficjalnej stronie internetowej. 

(oprac. wk, źródło: UM w Raciborzu)

ZOBACZ TAKŻE