Raciborskie Centrum Kultury we współpracy z Miastem Racibórz zorganizowało 5 września obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa zdjęć Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Ukradzione dzieciństwo” oraz projekcja filmu pt. „Kinderlager Pogrzebin”.

Obchody otworzyła dyrektor RCK, Joanna Maksym – Benczew, która wprowadziła zebranych w kontekst wystawy oraz filmu. W przypadku ekranizacji losów dzieci, które w czasie wojny przebywały w obozie w Pogrzebieniu, warto przypomnieć, że Polenlager 82 Pogrzebin był jednym z kilkudziesięciu obozów utworzonych przez Niemców dla ludności polskiej. Funkcjonowały one na Śląsku od czerwca 1942 do 1945 roku. Polenlager w Pogrzebieniu przekształcono w obóz dla dzieci 11 września 1943 roku. Osadzono w nim 220 dzieci do lat 16 oraz 12 niemowląt, które zostały odebrane rodzicom wysłanym do obozów koncentracyjnych. Kinderlager zlikwidowano w październiku 1943 roku przenosząc osadzonych do innych obozów. Do dziś nie znamy wszystkich ofiar oraz losów dzieci umieszczonych w niemieckich rodzinach.

W inscenizacji wydarzeń sprzed 80. lat, pokazanej na kliszy filmowej, udział wzięli wychowankowie RCK. – Wchodząc na plan filmu wszystkie dzieci były uśmiechnięte. Po zakończeniu nagrań, nikt już nie był wesoły – podsumowała dyrektor. „Kinderlager Pogrzebin” to produkcja TVP Katowice z 2017 roku. Reżyserem filmu jest Krzysztof Korwin – Piotrowski.

Podczas obchodów, prezydent Raciborza Dariusz Polowy mówił o tragedii wojny, jaką przeżywały dzieci i ich rodziny. – Przez sześć lat trwania wojny ich życie zmieniło się nie do poznania. A już w pierwszych dniach, po wkroczeniu Niemców do Polski, rozpoczęły się masowe aresztowania uczestników Powstań Śląskich, sprzed prawie 20 lat. Większość z tych osób nie przeżyła – przypomniał zebranym.

Wystawę zdjęć z okresu wojny, pod zbiorczym tytułem „Ukradzione dzieciństwo” otworzył wspólnie z prezydentem Raciborza dyrektor katowickiego oddziału IPN, Andrzej Sznajder. – Pamiętajmy, że w czasie trwania wojny, na terenie Polski zginęło dwa miliony dzieci. Około 200 tysięcy dzieci zostało wywiezionych do Niemiec, skąd po wojnie wróciło tylko 30 tysięcy – podał. Dyrektor Sznajder dodał, że wystawa zdjęć jest poświęcona właśnie dzieciom, które podczas wojny musiały odnaleźć się w różnych rolach, a każda z nich nie pasowała do ich wieku. Na zdjęciach wystawy można zobaczyć dzieci w rolach ofiar, jako obserwatorów nieludzkich tragedii oraz jako żołnierzy, z karabinem w ręku.

Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Ukradzione dzieciństwo” jest dostępna w galerii Raciborskiego Centrum Kultury (ul. Chopina) do końca września. Wstęp wolny.

(Urząd Miasta w Raciborzu)

ZOBACZ TAKŻE