Dotychczas załoga ambulansu pobrała 246 próbek od osób będących pod nadzorem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Raciborzu. Łącznie, biorąc pod uwagę także mieszkańców Żor, Rybnika i okolic, pobrano już ponad 900 wymazów.

Już od ponad miesiąca, dzięki decyzji prezydenta Dariusza Polowego o wsparciu raciborskiego samorządu na naszym terenie działa wymazobus pobierający materiał do badań w kierunku SARS-cov-2.

Zorganizowaniem wymazobusu zajęła się Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu. Miasto Racibórz udostępniło dla niego bazę i pokrywa koszty obsługi dla całego powiatu raciborskiego. Z naszego rozwiązania decydują się korzystać kolejne miasta i powiaty finansując prace wymazubusu na swoim terenie. Teraz dzięki wspólnym staraniom samorządowców i inspekcji sanitarnej próbki pobierane są każdego dnia nie tylko od mieszkańców powiatu raciborskiego, ale i Żor, Rybnika i okolic. Koszt materiałów wykorzystywanych w pracy wymazobusu pokrywa Urząd Wojewódzki.

Wymazobus, począwszy od 8 kwietnia, codziennie rano wyrusza z ul. Rzeźniczej w Raciborzu. Ratownik medyczny oraz pielęgniarka objeżdżają osoby wskazane przez raciborski i rybnicki Sanepid objęte kwarantanną lub izolacją domową i pobierają od nich próbki. Następnie zawożą je do wskazanego laboratorium. Początkowo było to ok. 20 badań dziennie. Dziś średnia liczba pobieranych wymazów każdego dnia to 40. Zdecydowany wzrost nastąpił głównie w Rybniku i powiecie rybnickim w związku z sytuacją w kopalniach.

Jak wygląda pobór wymazu? – Osoby wytypowane do badania są o tym informowane wcześniej przez lokalne Stacje Sanitarno – Epidemiologiczne. My dodatkowo uprzedzamy je około 20 minut przed naszym przyjazdem – wyjaśnia załoga raciborskiego wymazobusu. – Przed każdym pobraniem próbki zakładamy dodatkowy kombinezon i rękawiczki. Osoba badana proszona jest o wyjście na próg swojego mieszkania/domu w celu pobrania wymazu. Wymaz pobierany jest z gardła za pomocą specjalnej pałeczki do wymazów. Próbka trafia do podpisanego pojemnika, a następnie do lodówki. Trwa to chwilkę, a znacznie więcej czasu zabiera nam przebranie się i dezynfekcja po każdym takim pobraniu – dodają. Tylko wówczas, gdy osoba objęta kwarantanną nie może podejść do drzwi, pielęgniarka wchodzi do domu tej osoby w celu pobrania wymazu.

Osoby objęte kwarantanną wykazują duże zrozumienie dla pracy załogi wymazobusu. – Jesteśmy przyjmowani ze spokojem i cierpliwością. Wiele osób wręcz nas oczekuje, gdyż tylko negatywny wynik badań może ich zwolnić z dalszej kwarantanny – wyjaśniają ochotnicy, tworzący skład raciborskiego wymazubusu.

Funkcjonowanie wymazobusa poprawiło dostępność do badań dla osób podejrzanych o zakażenie Sars-cov-2 lub po bezpośrednim kontakcie z osobami zakażonymi tym wirusem. Dzięki tym działaniom można skutecznie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i zapobiec kolejnym zachorowaniom na COVID 19 w zlokalizowanych ogniskach.

(oprac. wk, źródło: UM Racibórz)

ZOBACZ TAKŻE