Raciborska drogówka apeluje do kierowców - TerazRaciborz.pl

Raciborska drogówka apeluje do kierowców

oprac. wk, redakcja@terazraciborz.pl     24.06.2020 17:08     Komentarze (1)

Instagram Skomentuj

W ostatnich dniach często mamy do czynienia ze zmienną aurą. Wielu kierowców zapomina jak należy się zachować w takiej sytuacji. Na drogach pojawiają się „niewidoczne” samochody. Właściciele aut wyposażonych w światła dzienne LED często zapominają bowiem o włączeniu świateł mijania w trudnych warunkach atmosferycznych.

Pamiętajmy, że w deszczu i mgle LED-y wykorzystywane jako światła dzienne stanowią duże zagrożenie dla innych kierowców – gdy są one włączone, nie świecą lampy tylne. Jak się okazuje, coraz częściej można spotkać taką sytuację w gęstej mgle czy w trakcie opadów deszczu, których w ostatnich dniach coraz więcej.

Okazuje się, że wraz ze zwiększeniem ilości samochodów wyposażonych w światła do jazdy dziennej, spada świadomość kierowców, jak powinno się z nich korzystać. W mijającej epoce, w których pojazdy nie były wyposażone w LED-y, pamiętano o włączaniu świateł mijania w trudnych warunkach. Obecnie sytuacja jest diametralnie inna.

Nawet doświadczeni kierowcy wsiadają do swoich samochodów, nie myśląc o światłach mijania. Jest to szczególnie niebezpieczne wtedy, gdy auto z włączonymi lampami do jazdy dziennej podróżuje we mgle, podczas opadów deszczu lub w innych przypadkach, w których przejrzystość powietrza jest pogorszona. Pojazd jest wówczas bardzo słabo widoczny, co może doprowadzić do uderzenia w tył nieoświetlonego auta.

Przypominamy, że światła do jazdy dziennej mogą być używane tylko w warunkach dobrej widoczności bez opadów atmosferycznych.

Za jazdę bez wymaganych świateł mijania w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza w ciągu dnia grozi mandat w wysokości 100 zł i dwa punkty karne.

(oprac. wk, źródło: KPP w Raciborzu)Komentarze (1)

  1. Giorgio  

    26.06.20 | 22:56

    Może warto zaczàć od siebie. No chyba że radiowozy jako pojazdy oznakowane -nie mylić z uprzywilejowanymi – obowiàzuja inne przepisy. Czyli „jedno prawo dla nich drugie prawo dla nas”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zapoznaj się z regulaminem