Marzenia o otwarciu własnej restauracji mogą w krótkim czasie stać się rzeczywistością – o ile, doskonale się do tego przygotujemy. Gastronomia to bardzo specyficzna branża, a wytycznych aktualnie tam obowiązujących nie sposób pominąć.

W związku z tym postanowiliśmy przygotować dla was krótki poradnik dotyczący projektów technologicznych. Czym jest projekt technologiczny restauracji i dlaczego musicie go mieć?

Projekt technologiczny restauracji – czym jest?

Planując otwarcie lokalu gastronomicznego – restauracji, kawiarni czy foodtrucka, stworzenie profesjonalnego projektu technologicznego to absolutna konieczność. Niezależnie jednak od wybranej branży projekt technologiczny tworzony jest zgodnie z aktualnymi przepisami sanitarno-epidemiologicznymi oraz wymogami rysunku technicznego.

Może natomiast poniekąd różnić się rozmieszczeniem urządzeń technologicznych czy wytycznymi branżowymi. Projekt technologiczny dla restauracji to jednak nic innego jak dokument będący odzwierciedleniem układu pomieszczeń oraz znajdujących się tam urządzeń. Powinien zostać wykonany jeszcze tuż przed rozpoczęciem pierwszych prac remontowych, a pozytywnie zaopiniowany przez rzeczoznawcę ds. sanitarno-epidemiologicznych pozwoli wam na wejście na rynek i prężne rozwijanie biznesu. Co jeszcze powinniście wiedzieć?

Kto może wykonać projekt technologiczny dla restauracji?

Główny Inspektorat Sanitarny nie określił jednoznacznie w przepisach podmiotów upoważnionych do wykonywania projektów technologicznych. Co za tym idzie? Stworzenia projektu może podjąć się niemal każdy – i osoba prywatna, i wyspecjalizowana firma. W tym wypadku liczy się duże doświadczenie oraz doskonała znajomość wytycznych branżowych i wymogów sanitarno-epidemiologicznych.

Bez tego ani rusz! Istotne jest, aby projekt technologiczny dla gastronomii został wykonany w sposób prawidłowy. Pominięcie kluczowych elementów czy niedopełnienie ich może skutkować brakiem uzyskania pozytywnej opinii, a to zaś oddali was od spełnienia marzenia o posiadaniu własnej restauracji. Jeżeli wykonanie projektu na własną rękę nie wchodzi w grę, zajrzyjcie na stronę – https://horeca-design.pl/. Horeca-Design od lat zajmuje się tworzeniem profesjonalnych projektów technologicznych, o czym świadczą dziesiątki zadowolonych klientów. Pozostawcie swój biznes w dobrym rękach!

Projekt technologiczny dla restauracji – co zawiera?

Każdy projekt technologiczny powinien składać się z dwóch głównych części – opisowej oraz graficznej. W części opisowej nie może zabraknąć nazwy i adresu lokalu, charakteru budynku, szczegółowego opisu działalności, wykazu pomieszczeń z uwzględnieniem ich przeznaczenia, wykazu urządzeń technologicznych, opisu instalacji kanalizacyjnej i wodnej czy sposobu odprowadzania ścieków. Niby nic trudnego, a jednak!

Pierwsze schodki mogą pojawić się, gdy przejdziemy do części graficznej… Rysunek powinien zostać wykonany w skali 1:100 lub 1:50, a w nim musi koniecznie znaleźć się ogólna dokumentacja techniczna. Część graficzna przedstawia punkty wodne i kanalizacyjne, rzut poziomy kondygnacji czy szczegółowy opis stanowisk. To oczywiście nie wszystko!

Projekt technologiczny – czy to konieczne?

Tak, tak i jeszcze raz tak! Istnieje mylne przekonanie, iż stworzenie projektu technologicznego nie jest obligatoryjne. Wręcz przeciwnie! Projekt technologiczny dotyczy każdej działalności, która została objęta odgórnym nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Co to tak naprawdę oznacza? Obowiązek ten został nałożony na gastronomię, branżę beauty, gabinety lekarskie i stomatologiczne, salony fizjoterapii czy studia tatuażu. Przed rozpoczęciem prac upewnijcie się, jak sytuacja wygląda w waszym przypadku!

Akceptacja projektu technologicznego – o tym pamiętaj

Projekt technologiczny restauracji skończony… i co dalej? Organ do tego upoważniony musi postawić na nim pieczątkę, co jest równoznaczne z wydaniem pozytywnej opinii. Mowa tutaj oczywiście o stacji sanepidowskiej lub biegłym rzeczoznawcy ds. sanitarno-epidemiologicznych. Bez tego stworzony projekt technologiczny nie będzie miał żadnej wartości. Zaakceptowany dokument stanowi podstawę do adaptacji lokalu pod użytek gastronomiczny, pozwalając jednocześnie na rozpoczęcie pierwszych prac!

(artykuł sponsorowany)