1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Raciborzu odbędzie się szereg wydarzeń: m. in. pokaz filmów historycznych i inscenizacja odbicia więźniów z rąk bezpieki.

W ramach krzewienia wiedzy o Żołnierzach Wyklętych w raciborskich szkołach podstawowych w tym tygodniu na lekcjach historii odchodzi się od programu nauczania, na rzecz przybliżenia uczniom dziejów powojennego podziemia.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Instagramie! 

Jedną z takich lekcji poprowadził prezydent Raciborza Dariusz Polowy –  inicjator raciborskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, z rekonstrukcjami historycznymi i czołgiem T-34 na placu Długosza w 2015 roku włącznie. Prezydent tę trudną lekcję historii rozpoczął od przedstawienia kontekstu, w którym działało powojenne podziemie, realiów wojny i życia pod radzieckim okupantem.

Prezydent przedstawił uczniom sylwetkę jednego z bohaterów podziemia –rotmistrza Witolda Pileckiego – który dał się dobrowolnie aresztować Niemcom, trafił do Auschwitz, zorganizował tysiąc osobowy ruch oporu, a po brawurowej ucieczce ostrzegał świat o nazistowskiej machinie śmierci. Rotmistrz po wojnie został po pokazowym procesie stracony przez stalinowskie władze w 1948 roku.

Subskrybuj nasz kanał w serwisie YouTube!

Dariusz Polowy, starał się uświadomić młodzieży, że omawiany temat ma swoje odzwierciedlenie lokalne, wskazując na raciborskiego bohatera AK – kapitana Mariana Szlapańskiego.

Młodzież miała także okazję potrzymać w rękach pistolet maszynowy STEN – jeden z najsłynniejszych w użyciu w czasach II wojny światowej. Przedstawiona młodzieży broń to tak naprawdę replika stworzona przez Andrzeja Sitka, który razem z kilkudziesięcioma innymi rekonstruktorami w najbliższą sobotę 29 lutego, w południe na Rynku, odtworzy scenę odbicia polskich więźniów z rąk Urzędu Bezpieczeństwa.

(oprac. wk, źródło: UM w Raciborzu)

ZOBACZ TAKŻE