Wydłużamy wszystkie obostrzenia przeciwko koronawirusowi, ponieważ działają one dobrze – ogłosił podczas wspólnej konferencji z szefami resortów zdrowia i edukacji premier Mateusz Morawiecki. 

Jak zaznaczył premier, modele statystyczne potwierdzają dotychczas obraną strategię działania. „Gdybyśmy nie wprowadzili rygorów, nie byłoby ok. 5,5 tys. zachorowań, tylko być może nawet 40 tys. lub więcej” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zapowiedział, że po Świętach Wielkanocnych zostanie przedstawiony plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej. „Będzie on uporządkowany i przedyskutowany z ekspertami od zdrowia i gospodarki” – podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki poprosił Polaków, aby tegoroczne Święta Wielkiej Nocy spędzili w ścisłym gronie rodzinnym. „To bardzo ważne, aby nie doprowadzić do nagłego wzrostu zachorowań” – ocenił premier. Jak dodał, przed Polską jest decydująca faza walki z koronawirusem. „Niestety przypadnie ona właśnie w okresie Świąt” – zaznaczył.

Szef rządu wyraził nadzieję, że polska gospodarka wyjdzie kryzysu związanego z epidemią „na pewno trochę pokiereszowana, ale mocniejsza od innych”. „Wierzę, że będziemy gotowi do ekspansji, również międzynarodowej – może już nawet za kilka miesięcy” – ocenił Mateusz Morawiecki.

„Widać coraz bardziej, że jest w nas siła i przekonanie, że musimy poradzić sobie z koronawirusem, i poradzimy sobie” – podkreślił premier. „Jestem przekonany, że kraj wróci do nowej rzeczywistości” – dodał.

Najważniejsze decyzje:

Od 16 kwietnia br. obowiązkowe zasłanianie ust i nosa

· Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos.

· Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Egzaminy maturalne i ósmoklasistów najwcześniej w czerwcu

· Konkretne terminy zostaną podane co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.

Do 19 kwietnia br. obowiązują:

· ograniczenia w przemieszczaniu się;

· zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;

· ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w Święta Wielkiej Nocy.

· ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;

· zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;

· zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu, itd.;

· zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;

· zamknięcie restauracji;

· ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;

· ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do 26 kwietnia br. obowiązuje:

· zamknięcie szkół i uczelni;

· przedszkoli i żłobków;

· zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;

· zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

Do 3 maja br. obowiązuje:

· zamknięcie granic na dotychczasowych zasadach;

· obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Do odwołania obowiązuje:

· ograniczenie dotyczące organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że gdyby nie wprowadzone ograniczenia i narodowa kwarantanna, Polska doświadczyłaby sytuacji, podobnej do tej we Włoszech, Francji, czy Hiszpanii. „Na szczęście takiej sytuacji obecnie nie ma i musimy zrobić wszystko, żeby jej nie było” – podkreślił minister.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podziękował nauczycielom, rodzicom i uczniom za przystosowanie się do nowej sytuacji związanej z nauczaniem na odległość. „Wiem, że nie zawsze to jest łatwe, ale okazuje się, że byliśmy w stanie to zrobić. Postępujemy podobnie, jak inne państwa na świecie” – zaznaczył szef MEN.

(oprac. wk, źródło: gov.pl)

Nie przegap najważniejszych artykułów!
Kliknij OBSERWUJ TerazRaciborz.pl na Google News!

ZOBACZ TAKŻE: