Premier Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki złożył dziś wizytę na terenie Zbiornika Racibórz Dolny. 

– Pamiętam powódź 1997 roku. Racibórz, Wrocław. Widziałem ludzkie dramaty, gdy ludzie tracili zdrowie, majątek, a nawet życie. Dzisiaj jesteśmy bezpieczni. Możemy być spokojni. Dzięki naszym intensywnym i skutecznym działaniom w ostatnich latach zbiornik pod Raciborzem jest gotowy.  Dzięki niemu jesteśmy w stanie zapobiegać takim dramatom, jak ten sprzed 23 lat – mówił Premier Mateusz Morawiecki.

W imieniu dwóch i pół miliona mieszkańców, których chroni ta największa hydrotechniczna budowla w Polsce Premierowi dziękował Minister Środowiska Michał Woś. Minister w swojej wypowiedzi nie szczędził słów krytyki wobec poprzedników, podkreślając wkład obecnego Rządu w dokończenie tej budowy. Do podziękowań dołączył Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, podkreślając zasługi wszystkich, którzy mieli swój udział przy realizacji tej inwestycji.  – Podejmując decyzję o ogłoszeniu alarmu, czy pogotowia przeciwpowodziowego nie towarzyszy mi już tak silny niepokój, a na sytuację na Odrze patrzę z dużym spokojem.

Z ust podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorza Witkowskiego padła zapowiedź, o przekształceniu zbiornika w zbiornik mokry. – Powódź na Odrze nam nie grozi. To 26 kilometrów kwadratowych suchego polderu, który przyjmie 185 mln m3 wody, a w przyszłości gdy przekształcimy go w zbiornik mokry pomieści 250 mln m3 wody i w 100% zabezpieczymy Śląsk, Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Opole, Brzeg, Wrocław, aż po Malczyce przed powodzią.-

– Słowa o konieczności przeprojektowania zbiornika na zbiornik mokry są bardzo ważne. Tylko wówczas wykorzystamy tę budowlę w pełnym zakresie, również na okoliczność suszy. To wymaga jednak czasu i determinacji. – uważa Prezydent Dariusz Polowy. – Przekazałem dziś Premierowi pakiet dodatkowych informacji na ten temat.

(oprac. wk, źródło: UM Racibórz)

SONY DSC

ZOBACZ TAKŻE