– Pomimo potencjału rekreacyjnego terenów zieleni, mieszkańcy nie mogą w pełni z nich korzystać z uwagi na zanieczyszczenie trawników – piszą autorzy projektu o nazwie „Posłuchaj w hamaku lub na leżaku, o czym szumią drzewa”, zgłoszonego do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.

Zakres projektu obejmuje montaż 13 leżaków, 15 hamaków i 3 leżako-hamaków na terenach zielonych tj. w Arboretum Bramy Morawskiej, w Parki im. Miasta Roth, w Parku Zamkowym oraz skwerze przy ul. Reymonta i przy ulicach Warszawskiej i Matejki. Koszt oszacowano na 108 904,20 złotych.

CZYTAJ WIĘCEJ O BUDŻECIE OBYWATELSKIM 2019

W szczegółowym opisie czytamy:

„Realizacja projektu pn. „Posłuchaj w hamaku lub na leżaku, o czym szumią drzewa” stanowi swoiste zaproszenie do wypoczynku wśród wysokiej zieleni. Codzienne sprawy, pośpiech, otaczający nas zgiełk informacyjny, wszechobecne reklamy i hałas powodują, że we współczesnym człowieku coraz częściej budzi się potrzeba odpoczynku z dala od miasta, często na łonie przyrody, z której dóbr szczęśliwie możemy jeszcze korzystać.

Niezaprzeczalnie kontakt z nią wpływa bardzo dobrze na ogólne samopoczucie oraz zdrowie człowieka, co potwierdzają liczne, naukowe badania. Niemniej wyniki tych badań, w obliczu doświadczenia poprawy samopoczucia po spacerze w raciborskim Arboretum czy w parku, które jest zapewne udziałem niejednej raciborzanki i niejednego raciborzanina (być może właśnie Pani/Pana), autor uznaje tutaj za zbędne.

Obcowanie z przyrodą pozwala nam wyciszyć się i zrelaksować. By relaks ten mógł być pełny, powinniśmy zadbać również o nasze nieraz umęczone ciało, które stało albo siedziało osiem godzin lub dłużej, pozwalając nam pracować „chleb”. Szczęśliwie dla pokoleń zamieszkujących obecny Racibórz, bogate zasoby przyrodnicze naszego miasta są na wyciągnięcie ręki. By uatrakcyjnić wypoczynek w mieście poprzez zwiększenie jego komfortu przy jednoczesnym ożywieniu przestrzeni publicznej i wykorzystaniu jej rekreacyjnego potencjału, zapraszam wszystkich Państwa i każdego z osobna, do wypoczynku wśród drzew rosnących na terenie ABM oraz raciborskich parków i skwerów, na leżakach lub w hamakach, o ile tylko niniejszy projekt zyska Państwa aprobatę, o którą uprzejmie proszę dla tych wszystkich z Państwa, którzy cenią sobie taką formę wypoczynku lub/i relaksu (być może z książką w ręku) wśród raciborskiej ziemi.

Niemniej zapraszam również do zasłuchania się w szum drzew – jednego z głosów otaczających nas przyrody, dającego wytchnienie umysłowi, przy jednoczesnym relaksie ciała. Być może ten odprężający głos przy akompaniamencie ptasiego śpiewu, pozwoli oczyścić umysł, a w konsekwencji usłyszeć siebie i głos swoich może zapomnianych lub porzuconych potrzeb lub/i marzeń, które zniknęły na horyzoncie codzienności. Życząc Państwu i sobie dobrego wypoczynku zapraszam do rozważenia poparcia dla niniejszego projektu.”

Głosowanie potrwa od 16 do 29 września. Odbywać będzie się elektronicznie za pośrednictwem specjalnej strony internetowej, na której znajduje się lista projektów.

(oprac. wk)

ZOBACZ TAKŻE