Raciborscy policjanci prowadzą dziś wzmożone działania polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego.

– Funkcjonariusze będą reagować na łamanie przepisów wyborczych, w tym na naruszenie ciszy wyborczej, która obowiązuje także internautów – informuje rzecznik KPP w Raciborzu, kom. Mirosław Szymański.

Podobnie jak w latach ubiegłych, także w trakcie wyborów do Sejmu i Senatu RP policjanci zapewniają bezpieczeństwo m.in. w rejonach przyległych do siedzib lokali wyborczych.

Należy szczególnie pamiętać o przestrzeganiu przepisów prawa mogących stanowić element naruszeń porządku prawnego w związku z wyborami. Każdorazowe naruszenie przepisów będzie stanowczo egzekwowane przez policjantów.

Subskrybuj nasz kanał w serwisie YouTube!

Podczas trwania ciszy wyborczej zakazane jest m.in. rozpowszechnianie materiałów wyborczych, wystąpienia polityczne, manifestacje, zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, wygłaszanie przemówień, naklejanie plakatów, oraz rozdawanie ulotek. Nie wolno również jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, a także umieszczać banerów wyborczych, zdejmować ich lub zmieniać ich miejsca.

Cisza wyborcza dotyczy także internautów. Opublikowanie, udostępnianie lub polubienie informacji o kandydatach lub pisanie komentarzy na ich temat jest złamaniem ciszy wyborczej. Regulują to przepisy zawarte w art. 498 Kodeksu wyborczego.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Instagramie! 

Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna w wysokości od 20 do 5 000 zł. Na surowszą sankcję może się narazić ten, kto przed zakończeniem ciszy wyborczej podaje do publicznej wiadomości wyniki przedwyborczych sondaży. W takiej sytuacji zagrożenie grzywną sięga od 500 000 do 1 000 000 złotych.

(KPP w Raciborzu)

ZOBACZ TAKŻE:

POLECANE FILMY: