Delegacja powiatu raciborskiego odwiedziła partnerski powiat Märkischer Kreis w Niemczech. Zachowując zasady bezpieczeństwa w związku z panującą pandemią koronawirusa w delegacji wzięły udział tylko starosta Grzegorz Swoboda oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego Władysław Gumieniak.

Na miejscu członkowie delegacji spotkali się z włodarzem partnerskiego powiatu Elbe-Elster starostą Christianem Jaschinskim aby we wspólnym gronie pożegnać starostę powiatu Märkischer Thomasa Gemke, który udaje się na zasłużoną emeryturę.

Podczas oficjalnego pożegnania odbyła się uroczysta kolacja z udziałem zaproszonych gości, na której starosta Grzegorz Swoboda przekazał na ręce ustępującego starosty pamiątkową panoramę raciborskiego rynku oraz drobne upominki związane z naszym powiatem. Starosta Grzegorz Swoboda w imieniu mieszkańców powiatu raciborskiego podziękował włodarzowi Märkischer Kreis za wszystkie lata współpracy, wymiany i przekazywania doświadczeń w duchu przyjacielskiej relacji. Życzył również dużo zdrowia, realizacji marzeń i miłego czasu odpoczynku.

– Liczymy, że nowy starosta powiatu Märkischer Kreis, wybrany we wrześniu br., będzie kontynuował tak dobrze rozwijającą się współprace pomiędzy naszymi powiatami – dodał starosta Grzegorz Swoboda. Jako doświadczony samorządowiec głos zabrał również, radny Powiatu Raciborskiego od 5 kadencji, a także obecny wiceprzewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego Władysław Gumieniak, który podkreślił znaczenie współpracy pomiędzy powiatami i korzyści jakie ze sobą niesie partnerstwo międzynarodowe na przestrzeni doświadczeń wielu lat.

Starosta Märkischer Kreis Thomas Gemke sprawował swój urząd od 2009 r. przez 2 kadencje. Dzięki jego zaangażowaniu udana współpraca odbywała się na wielu płaszczyznach począwszy od organizacji wydarzeń sportowych z udziałem piłkarek ręcznych oraz pływaków, do wymiany edukacyjnej i kulturalnej pomiędzy szkołami.

W sobotni wieczór uroczystość pożegnania wieńczył koncert na świeżym powietrzu, który jak pozostałe wydarzenia odbył się pod ścisłym nadzorem sanitarnym z zachowaniem zasad dystansu społecznego oraz innych obostrzeń związanych ze stanem pandemii.

Zarówno ustępujący starosta Märkischer Kreis Thomas Gemke jak i starosta Elbe-Elster Christian Jaschinski kierują serdeczne pozdrowienia dla wszystkich mieszkańców powiatu raciborskiego.

(oprac. wk, źródło: Starostwo Powiatowe w Raciborzu)