Właściwy dobór opon to sprawa istotna dla każdego kierowcy. Należy jednak mieć na uwadze, że dobór ogumienia do auta osobowego bywa prostszy niż w przypadku aut ciężarowych.

O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę kupując opony do ciężarówki? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Skąd wziąć informacje?

Najlepszym rozwiązaniem jest w tym wypadku rozwiązanie najprostsze. Z reguły wystarczy bowiem… sprawdzić parametry opon, które aktualnie znajdują się na kołach. Każdy samochód (a więc również ciężarowy) ma na wyposażeniu seryjnym ogumienie zalecane przez producenta. Może oczywiście złożyć się tak, że pojazd ma swoje lata i jeździ na kolejnym już komplecie opon, których prawidłowości nie jesteśmy pewni. Wówczas z pomocą przyjdzie nam instrukcja, gdzie producent jasno określił wymogi w tym zakresie. W razie wątpliwości hurtownia opon ciężarowych z pewnością okaże się miejscem, gdzie uzyskamy cenne porady.

W jakich warunkach będą służyć?

Konieczne jest uwzględnienie warunków w jakich nasze opony będą eksploatowane. Ciężarówka jeżdżąca na dalekich trasach międzynarodowych powinna być wyposażona w inne ogumienie, niż ciężarówka pokonująca trasy lokalne. Tak jak wszelkie zmiany w geometrii pojazdu wpłyną z czasem na zachowanie opon, tak używanie opon niezgodnie z ich przeznaczeniem może doprowadzić do szybszego zużycia niektórych elementów ciężarówki, bądź naczepy. Z racji na wysoki koszt zakupu, firmy transportowe decydują się niekiedy na kupno opon używanych. Takie rozwiązanie ma sens wyłącznie wtedy gdy stan gumy jest na tyle dobry, by zapewnić bezpieczną eksploatację.

Pamiętajmy, że chodzi o maszynę ważącą co najmniej kilkanaście ton! Jeśli zdecydujemy się na opony używane, istotne jest, by na osi znalazły się gumy o takim samym stopniu zużycia oraz o jednakowym bieżniku. Nieprawidłowa eksploatacja opon zwiększa ryzyko wypadku, a ponadto potęguje zużycie paliwa. Z naszego doświadczenia wynika, że dobierając właściwe ogumienie warto zwrócić uwagę na opony ciężarowe Continental. Długoletnie doświadczenie na rynku i szeroki asortyment gwarantują długoletnią i bezproblemową jazdę.

Oznaczenia opon

W przypadku samochodów ciężarowych wyróżniamy trzy osie: prowadzącą, napędową oraz wleczoną. Każda z nich powinna być wyposażona w inny rodzaj opon. Na oponach osi prowadzącej powinna widnieć litera „F”. Są one dostosowane do zmieniającej się w czasie jazdy geometrii oraz do zmiennych nacisków. W tym przypadku dopuszczalne jest także zamontowanie opony oznaczonej literą „Z” (przeznaczonej na wszystkie osie). Opony zakładane na przód charakteryzują się występowaniem podłużnych rowków.

W oponach nakładanych na oś napędową w miejscu rowków znajdziemy kostkę. Opony te zostały oznaczone literą „D”. Opony osi wleczonej zwykle zużywają się nieregularnie, a przy tym dość szybko. Z tego powodu wymieniamy je częściej niż w przypadku pozostałych osi. Użytkownicy decydują się zwykle na ogumienie bieżnikowane, które jest tańsze. Także w tym wypadku doskonale sprawdzają się opony ciężarowe Continental.

(artykuł sponsorowany)