2 marca rusza nowy system poboru opłat w strefie płatnego parkowania w Raciborzu. Od nowego miesiąca opłaty za pozostawienie pojazdu w wyznaczonej strefie, będziemy wnosić nie u pracownika, a w parkomacie.

Nowe urządzenia stoją już w 18 punktach miasta. Trwają prace związane z przekazaniem strefy nowemu administratorowi – Przedsiębiorstwu Komunalnemu.

Korzyści

Dotychczas strefę obsługiwała firma zewnętrzna – miasto przeznaczało na ten cel średnio 500 tys zł. rocznie. Zysk ze strefy, jaki wpływał do Miasta oscylował na granicy 1 % ( około 5 tys. zł). Teraz całość zysku, którą wygeneruje strefa płatnego parkowania zostanie w mieście. Kilkadziesiąt procent przychodu z funkcjonowania strefy zasili miejską spółkę PK, reszta wpłynie bezpośrednio do kasy gminy – o dokładnym podziale procentowym przesądzą planowane na przyszły tydzień negocjacje.

Subskrybuj nasz kanał w serwisie YouTube!

Zautomatyzowanie procesu obsługi Strefy Płatnego Parkowania ułatwi życie kierowcom: płatności będzie można dokonać nie tylko bilonem, ale kartą lub przez aplikację mobilną. W związku z nowymi stawkami – powinna zwiększyć się także rotacja na miejscach postojowych.

Projekt „Biblioteka z pasją”: rośliny w słoiku [ZDJĘCIA]

Miastu nowy system da ponadto możliwości analityczne dotyczące kosztów funkcjonowania strefy, obłożenia miejsc postojowych w poszczególnych lokalizacjach oraz weryfikacji jej obszarów.

Obszar strefy

Strefę płatnego parkowania wyznaczono pasami drogowymi ulic: Odrzańska, Chopina, Gimnazjalna, Długa, Rzeźnicza, Rynek, Plac Ofki Piastówny, Plac Wolności, Nowa, Solna, Bankowa, Browarna, Mickiewicza, Młyńska, Szewska, Zborowa, Basztowa.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Instagramie! 

O tym, że znajdujemy się w strefie płatnego parkowania informuje nas oznakowanie – poziomie i pionowe. Jest one obecnie uzupełniane zgodnie z nową organizacją ruchu opracowaną na potrzeby funkcjonowania strefy na nowych zasadach.

Ze strefy wyłączony zostaje odcinek ul. Mickiewicza od skrzyżowania z ul. Drzymały do placu Dworcowego oraz plac Dworcowy.

Parkomaty

Po 2 marca, opłaty za pozostawienie pojazdu w strefie należy uiszczać w parkomacie. W marcu należność opłacimy tylko bilonem, z czasem wdrażane będą kolejne usługi: możliwość zapłaty kartą oraz za pomocą aplikacji – procedury zawarcia umów z operatorami kart płatniczych i aplikacji mobilnej przez nowego operatora strefy potrwają max. 2 miesiące.

Projekt „Biblioteka z pasją”: rośliny w słoiku [ZDJĘCIA]

Jak dokonać opłaty? Pełna informacja i instrukcja obsługi znajduje się na urządzeniach. Konieczne będzie podanie numeru rejestracyjnego pojazdu.

Co istotne, bilet nie jest przypisany danemu miejscu, ale obowiązuje w całej strefie w okresie czasu za jaki uiścimy opłatę. Oznacza, to że jeśli będziemy chcieli zmienić miejsce parkingowe na inne w obrębie strefy – nie ma konieczności wydruku kolejnego biletu.

W przypadku uszkodzenia parkomatu – opłatę należy wnieść w najbliższym sprawnym automacie.

Urządzenia są czterojęzyczne:: oprócz języka polskiego, można wybrać język angielski, niemiecki lub czeski.

Wysokość opłat

Opłaty za parkowanie pobierane będą w dni robocze, w godzinach od 9:00 do 17:00, przy następujących stawkach:

1) za pierwsze 30 minut parkowania, opłata minimalna – 1,00 zł;
2) za pierwszą godzinę parkowania – 2,00 zł;
3) za drugą godzinę parkowania – 2,40 zł;
4) za trzecią godzinę parkowania – 2,80 zł;
5) za czwartą godzinę i kolejne godziny parkowania – 2,00 zł.

Bilet całodniowy – 15 zł

abonament miesięczny w wysokości 30,00 zł – opłata dla jednego pojazdu :
a) mieszkańca (na wyznaczonym parkingu) zameldowanego na pobyt stały w lokalu znajdującym się przy ulicach w strefie  lub b) właściciela lub najemcy lokalu użytkowego (na wyznaczonym parkingu)   będącego właścicielem lub współwłaścicielem lub podmiotem konsumenckiej umowy leasingu wystawionego na osobę fizyczną pojazdu samochodowego, którego prawo własności potwierdzone jest wpisem w dowodzie rejestracyjnym pojazdu;

Uwaga! Dla jednego lokalu mieszkalnego lub użytkowego  możliwe jest wykupienie abonamentu tylko na jeden pojazd.

(oprac. wk, źródło: UM w Raciborzu)

ZOBACZ TAKŻE