Budując własny dom prędzej, czy później przyjdzie zmierzyć się nam z konieczności wyboru dachówki, która będzie pokrywała nasz dach.

Obecnie na rynku możemy spotkać mnóstwo rodzajów dachówek, które różnią się nie tylko wyglądem, ale również ceną. Od czego zależą ceny w całej Polsce oraz dlaczego wybór producenta ma znaczenie?

Od czego zależy cena dachówek?

Istnieje sporo składowych, które biorą udział w sumarycznej cenie dachówki. Pierwszą z nich jest oczywiście rodzaj. W tym zakresie wyróżniamy dachówki ceramiczne oraz cementowe. Dachówki ceramiczne charakteryzują się wysoką odpornością oraz długowiecznością. Z kolei dachówki cementowe są znacznie tańszym zamiennikiem, jednakże znacznie mniej trwalszym i nieodpornym na ekstremalne warunki pogodowe. Należy zatem podjąć decyzję, czy zależy nam na jednorazowym zakupie dachówki ceramicznej po wyższej cenie, czy nawet kilkukrotnym zakupie dachówki cementowej po niższej cenie. Kolejnymi składowymi są kolejno cena oraz wykończenie powierzchni. Im mniej standardowe rozwiązanie postanowimy wybrać, tym więcej pieniędzy przyjdzie nam zapłacić. Ostatnio składową jest producent. Bardzo ważne jest to, aby korzystać z produktów tylko od sprawdzonego producenta.

Jak wyglądają ceny dachówek w Polsce?

Dachówki ceramiczne są najczęściej wybieranym rodzajem dachówek w Polsce. Jak wygląda to pod kątem cenowym? Szacuje się, że koszt jednej dachówki ceramicznej to koszt od 4,56 do 5,37 złotych brutto. Sporo oczywiście zależy od regionu, w którym chcemy zakupić towar. Najwięcej oczywiście przyjdzie nam zapłacić w Warszawie, a najtaniej we wschodniej części Polski, jak na przykład w Białej Podlaskiej, Biłgoraju, czy Kraśniku.

Średnie ceny dachówek ceramicznych w największych województwach wyglądają następująco:

  1. wielkopolskie – od 4,96 do 5,23 zł za sztukę
  2. mazowieckie – od 4,69 do 5,63 zł za sztukę
  3. lubelskie – od 4,56 do 4,83 zł za sztukę
  4. warmińsko-mazurskie – od 4,56 do 4,96 zł za sztukę

Rozstrzał cenowy jest często dosyć spory i zależy on nie tylko od producenta, ale również od miejscowości, w której kupujemy dachówkę. Przed końcowym zakupem warto zapoznać się z cenami w pobliskich miejscowościach. Być może sprowadzenie dachówek z innego miasta będzie tańsze, niż zakup dachówki w naszym mieście. Znalezienie takiej okazji wcale nie jest tak trudnym zadaniem.

Czy wybór producenta ma znaczenie?

Wybór odpowiedniego producenta dachówki ma ogromne znaczenie. Wysoka jakość jest wręcz koniecznością, ponieważ inwestycja w dach bardzo często wynosi kilkanaście tysięcy złotych. Przeznaczając te pieniądze na towar niskiej jakości, musimy liczyć się z tym, że po kilku latach będziemy zmuszeni do jego remontowania. Warto zatem wybrać producenta, który oferuje nie tylko towar wysokiej klasy, ale również atrakcyjne ceny. Przykładem może być firma budowlana https://www.mbwesolek.pl/, która już od ponad 30 lat zapewnia materiały budowlane wysokiej jakości.

Wybór dachówki Poznań nie jest na pewno łatwym zadaniem, a z całą pewnością pochłonie sporo naszego cennego czasu. Należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, które wpłyną na końcowy wygląd projektu naszego domu. Zdecydowanie warto nawiązać współpracą z producentem, który oprócz wysokiej jakości towaru, zapewni nam również kompleksowe doradztwo w zakresie wyboru. Dzięki temu nawet nie będąc specjalistami w dziedzinie budownictwa, wybierzemy dla siebie najtrafniejsze rozwiązanie będące zwieńczeniem projektu budowy naszego nowego domu. Pozwoli to nam zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na inne dekoracje, którymi będziemy mogli upiększyć nasz dom.