Mumia z raciborskiego muzeum przedmiotem specjalistycznych badań [ZDJĘCIA] - TerazRaciborz.pl

Mumia z raciborskiego muzeum przedmiotem specjalistycznych badań [ZDJĘCIA]

Muzeum w Raciborzu     13.10.2019 | 20:46     Komentarze (0)

Instagram Skomentuj

Sukcesywnie od wielu lat zabytkowy eksponat Starożytnego Egiptu – mumia Dżet-Amonet-ius-anch znajdujący się w zbiorach Muzeum w Raciborzu był poddawany różnorodnym badaniom oraz konsultacjom naukowym.

W październiku udało się przeprowadzić kolejne. Najpierw wykonano badania mikrobiologiczne, które mają dostarczyć informacji na temat mikroorganizmów rozwijających się w pomieszczeniu i na obiekcie. Przeprowadziła je prof. Małgorzata Piotrowska z Instytutu Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Politechniki Łódzkiej.

Pobrane zostały próbki powietrza z Sali ekspozycyjnej i z wnętrza gabloty oraz wymazy z ciała mumii. Następnie ten wyjątkowy zabytek został przewieziony specjalistycznym transportem (zapewniającym maksimum bezpieczeństwa) wynajętym od Muzeum Śląskiego w Katowicach do Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Tam wykonano kolejne badania – rentgenowskie i tomograficzne. Przeprowadził je światowej sławy radiolog prof. Andrzej Urbanik, który wcześniej zajmował się większością mumii egipskich znajdujących się w polskich muzeach.

Korzystając z obecności eksponatu w Krakowie Muzeum w Raciborzu zleciło również przeprowadzenie badań radiowęglowych, by w miarę precyzyjnie określić datowanie obiektów. Wykonał je prof. Marek Krąpiec z Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie.

Wyniki wszystkich badań poznamy prawdopodobnie do końca 2019 r. Po ich uzyskaniu poinformujemy Państwa o najnowszych ustaleniach naukowych.

Naukowcy badający mumię wyrażali pozytywną opinię dotycząca bardzo dobrego stanu zachowania eksponatu. Wynika to m. in. z optymalnych warunków jakie zapewnia mu raciborskie muzeum.

(Muzeum w Raciborzu)

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze (1)

  1. Gość  

    8.08.22 | 10:17

    Jeśli chodzi o hosting to z śmiało mogę polecić ten, który oferuje Interia w ramach „Pakietu dla Firm”. Korzystam z niego i naprawdę daje radę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zapoznaj się z regulaminem