Nie jest prawdą, że wszystkie kobiety marzą o dużym biuście. Wręcz przeciwnie! Istnieje bowiem całkiem spora grupa kobiet, których marzeniem jest poddanie się zabiegowi mammoplastyki, czyli redukcji piersi.

Decyzja ta nie jest podyktowana modą czy chwilowym kaprysem – ma swoje racjonalne uzasadnienie. Kiedy zatem zmniejszenie piersi jest potrzebne? Jak przebiega przygotowanie do niego i sama procedura zabiegu? Oto garść istotnych faktów.

Mniejsze piersi pożądane! W jakiej sytuacji?

Każdego dnia na całym świecie wykonuje się wręcz niezliczoną ilość zabiegów powiększenia piersi. Kobiety decydują się na tego typu ingerencję z różnych przyczyn, między innymi po to, aby zrekonstruować piersi po mastektomii, a także w celu odzyskania jędrnego, widocznego biustu, utraconego na przykład w wyniku ciąży czy intensywnego odchudzania. Czasem też piersi są po prostu zbyt małe w stosunku do budowy ciała, co powoduje brak pewności siebie, wycofanie, a nawet depresję. Kobietom, które decydują się na powiększenie piersi, trudno wyobrazić sobie, że inne panie pragną zabiegu dokładnie odwrotnego. Tymczasem w wielu przypadkach jest on jak najbardziej uzasadniony i pilnie wskazany! Jakie to przypadki?

Zdarza się, że kobiety są obdarowane przez naturę na tyle hojnie, iż ich piersi są nieproporcjonalnie duże w stosunku do reszty ciała. Może to pociągać za sobą szereg problemów zdrowotnych. Po pierwsze bóle w różnych odcinkach kręgosłupa, które niejednokrotnie są tak silne i występują z taką częstotliwością, że w pewnym momencie utrudniają lub wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Zbyt duże, ciężkie piersi wymuszają na kobiecie mimowolne garbienie się i mogą doprowadzić do poważnych wad postawy. Jeśli kobieta odczuwa dyskomfort podczas codziennych, nawet najprostszych czynności, w ogóle nie ma mowy o żadnych dodatkowych aktywnościach, takich jak chociażby sport, którego regularne uprawianie jest przecież istotne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Duży biust może negatywnie wpływać na pracę układu oddechowego. Trudniej też regularnie kontrolować go pod kątem profilaktyki przeciwnowotworowej. Co więcej, ogromne piersi – tak samo jak te uznawane za zbyt małe – mogą przyczyniać się do utraty pewności siebie, wycofania z życia towarzyskiego, pogorszenia relacji intymnych i depresji. Jeżeli kobieta uważa, iż jej biust jest tak duży, że tworzy karykaturalny obraz, może to doprowadzić do szeregu komplikacji natury emocjonalnej.

Przygotowanie do zabiegu i sam zabieg

Zabieg w obrębie piersi jest poważną ingerencją w ciało, dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie do niego. W pierwszej kolejności należy umówić się na konsultację ze specjalistą. W jej trakcie zostaną ustalone wszystkie szczegóły. Jest to również czas na zadawanie pytań i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości. Lekarz może ponadto zlecić określone badania, aby upewnić się, że zabieg nie zagraża zdrowiu kobiety, a korzyści z niego płynące przewyższać będą ewentualne skutki uboczne.

Jeśli kobieta pozytywnie przejdzie weryfikację, otrzyma niezbędne informacje na temat tego, jak przygotować się do zabiegu. Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa przeciętnie od 2 do 3 godzin. W jego trakcie skóra piersi jest nacinana najczęściej pionowo. W ten sposób wyznacza się obszar tkanek przeznaczonych do usunięcia i nową pozycję brodawki. Lekarz usunie ustaloną ilość skóry, tkanki piersiowej i tłuszczu.

Rekonwalescencja i możliwe powikłania po zabiegu

Rekonwalescencja po zabiegu zmniejszenia piersi trwa zazwyczaj od 2 do około 3 tygodni. W tym czasie należy dbać o ranę i nosić specjalny biustonosz. Przez około 30 dni trzeba unikać wysiłku fizycznego. Redukcja piersi nie jest zabiegiem bardzo skomplikowanym, ale i po nim mogą wystąpić pewne powikłania. Należą do nich m.in. trudność w gojeniu blizn, niewielka asymetria piersi, krwiak oraz uczulenie na szwy. Jakikolwiek niepokojący objaw powinien być natychmiast zgłoszony do kliniki chirurgii plastycznej.

Zmniejszenie piersi dla wielu kobiet jest jedyną drogą do odzyskania normalności i prawidłowego funkcjonowania. Efekty zabiegu (m.in. odciążenie kręgosłupa, proporcjonalna wielkość piersi do reszty ciała) są widoczne i odczuwalne zaraz po nim.

Więcej dowiesz się tutaj: https://klinikagrzesiak.pl/zmniejszenie-piersi/