– To od odpowiedzialnej postawy każdego z nas zależy zdrowie i życie nasze oraz najbliższych – podkreśla komendant Łukasz Krebs, apelując do mieszkańców powiatu raciborskiego o pozostanie w domach! 

– W związku z ogłoszoną w Polsce, w tym również na terenie powiatu raciborskiego epidemią koronawirusa, w trosce o państwa życie i zdrowie oraz całej naszej społeczności proszę o stosowanie się do zaistniałych zaleceń aby dla własnego bezpieczeństwa pozostać w domach – mówi szef raciborskiej policji.

CZYTAJ TEŻ: Rząd wprowadza kolejne ograniczenia! Najważniejsze informacje!

Jak dodaje, jeżeli niezbędne jest opuszczenie miejsca zamieszkania, należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, zachowując dystans co najmniej 2 metrów. – Proszę o niegrupowanie się, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Apeluję do państwa – zostańcie w domach. To od odpowiedzialnej postawy każdego z nas, nie tylko dzisiaj i jutro, ale także przez cały czas trwania epidemii, zależy zdrowie i życie nasze oraz najbliższych – zaznacza.

Komendant KPP w Raciborzu apeluje także do osób objętych kwarantanną.

Proszę o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń i współpracę ale przede wszystkim realizowanie poleceń służb. W tym trudnym dla wszystkich czasie ważne jest, aby stosować się do poleceń wszystkich instytucji, służb w tym Policji!

Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł.

Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie – do 500 zł.

Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń – to nasze wspólne dobro! – kończy Krebs.

(oprac. wk, źródło: KPP w Raciborzu)

Nie przegap najważniejszych artykułów!
Kliknij OBSERWUJ TerazRaciborz.pl na Google News!

ZOBACZ TAKŻE: