Kolej Plus. Pojawiła się szansa na przywrócenie połączenia z Raciborza do Głubczyc [ZDJĘCIA]

Kolej Plus. Pojawiła się szansa na przywrócenie połączenia z Raciborza do Głubczyc [ZDJĘCIA]

oprac. wk, źródło: UM w Raciborzu     09.03.2020 22:27     Komentarze (1)

Instagram Skomentuj

Przywrócenie ruchu kolejowego na trasie Racibórz-Głubczyce-Racławice Śląskie było tematem konferencji prasowej zorganizowanej w raciborskim magistracie.

Udział w niej wzięli: Minister Środowiska Michał Woś, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Janusz Kowalski, prezes PKP PLK S.A. Ireneusz Merchel oraz włodarze gmin i powiatów województw śląskiego i opolskiego, którzy podpisali się pod apelem do Zarządów Województw o uwzględnienie finansowania odnowienia i zelektryfikowania linii kolejowych 177 i 294 w ramach programu „Kolej Plus”.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Instagramie! 

Ramy funkcjonowania programu przedstawił prezes PKP PLK Ireneusz Merchel, adresowanego do gmin powyżej 10 tys. mieszkańców, wskazując, że budżet programu to ponad 5 mld 600 mln złotych. 15% wkładu będą musiały zapewnić jednostki samorządu terytorialnego.

Ruch należeć będzie do samorządowców, którzy już w kwietniu będą mogli składać wnioski wstępne, na podstawie których PKP PLK stworzy wstępną listę rankingową projektów. W połowie roku 2022 powinny ruszyć prace przy pierwszych projektach. Program przewidziany jest do realizacji do 2028 roku.

Racibórz i samorządowcy z Głubczyc, Baborowa, Prudnika, Głogówka, Pietrowic Wielkich są już o krok do przodu przed innymi. 24 lutego podpisali porozumienie mające na celu wspólną walkę o przywrócenie połączenia z Głubczycami i Racławicami Śląskimi. W inicjatywę włączyły się także władze Kietrza obecne na dzisiejszej konferencji.

Subskrybuj nasz kanał w serwisie YouTube!

– Naszą wspólną ambicją jest wzmocnienie gospodarki przez połączenia kolejowe. Chcemy włączyć regiony, gminy, które dzisiaj są wykluczone komunikacyjnie z transportu kolejowego. Swoją obecnością wspieramy samorządowców w tym trudnym zadaniu i pokazujemy was jako przykład sprawnego współdziałania. Ustawa dopiero została podpisana, a już jest porozumienie i deklaracja wkładu własnego gmin i powiatów w reaktywację linii. – Powiedział minister środowiska Michał Woś. – zaznaczając, że dziś nie podejmujemy decyzji, o tym, że ta linia powstanie, ale robimy wszystko, zakasujemy rękawy, aby we współpracy samorządowców z rządem, tak się stało, bo jest to zadanie nas wszystkich i wymaga ciężkiej pracy.

Chciałbym, aby ten przykład samorządowców z województwa śląskiego i opolskiego był dobrym przykładem dla całej Polski. Ta konferencja jest po to, aby zachęcić inne samorządy do zawierania takich transparentnych porozumień – mówił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Janusz Kowalski – Odtwarzanie połączeń kolejowych jest bardzo kosztowne i wymaga precyzyjnej współpracy ponad podziałami politycznymi. To zadanie trudne, ale warto to robić aby odbudować infrastrukturę, która w ostatnich 30 latach została zamknięta.

Reaktywowanie połączeń kolejowych na trasie Racibórz-Głubczyce-Prudnik to priorytet. – Występujemy w roli lidera. Liczymy na to, że połączenie to pozwoli nie tylko na powrót do gry gminom wykluczonym komunikacyjnie, ale wpłynie na poprawę sytuacji ekonomicznej miast i gmin znajdujących się na trasie tych linii, a w przyszłości da nam możliwość połączenia np. Nysą – mówił pytany przez dziennikarzy o korzyści z odnowienia linii wiceprezydent Raciborza Michał Fita. Walka o linie kolejowe, nie oznacza, że odpuścimy w temacie kluczowych inwestycji drogowych – zapewnił prezydent Dariusz Polowy.

(oprac. wk, źródło: UM w Raciborzu)

Nie przegap najważniejszych artykułów!
Kliknij OBSERWUJ TerazRaciborz.pl na Google News!

ZOBACZ TAKŻE:

.Komentarze (1)

  1. gosc  

    10.03.20 | 04:34

    A tak działa „Kolej Plus” w Przemyślu
    https://satyrofotohistorys.home.blog/2020/03/10/cudotworcy-pkp_plk_sa/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zapoznaj się z regulaminem
>