Mata do zabawy dla dzieci to nie tylko przedmiot dostarczający rozrywki, ale również wspomagający edukację dziecka. Jest świetnym pomysłem na prezent i spełnia wiele funkcji. Do jej użytkowania nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Dziecko może bawić się od najmłodszych lat.

Wielu rodziców nie wie jednak na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego produktu. Podpowiemy jakie kryteria powinna spełniać idealna mata.

W jakim wieku dziecko powinno korzystać z maty?

Mata do zabawy dla dzieci idealnie nadaje się dla wszystkich maluchów. Dziecko zacznie jednak używać jej bardziej świadomie dopiero od mniej więcej szóstego miesiąca życia. Wówczas dokonuje się proces stabilizacji układu kostnego i aparatu ruchowego, dzięki czemu dziecko zaczyna samodzielnie siedzieć na macie. Kolorowe elementy na macie przykuwają uwagę i powoduje u dziecka skupienie.

Dla najmłodszych dzieci, które jeszcze nie potrafią samodzielnie siedzieć ani przekręcać się na brzuch, mata posłuży głównie do leżenia. Jest to wygodne miejsce, a dodatkowo kolorowe, dzięki czemu dziecko odpoczywa w przyjemnych okolicznościach. warto dobrać matę w taki sposób, aby posłużyła dziecku przez kilka pierwszych lat życia.

Najlepsza mata do zabawy dla dzieci – na co zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad tym, jaka tkanina będzie najlepsza dla naszego malucha. Leżenie na podłodze musi być odpowiednio zabezpieczone, dlatego nie możemy dopuścić, aby mata była zbyt cienka. Powinniśmy również wybierać tego rodzaju produkty na zasadzie kontrastów. Kolory muszą być wyraziste, nie wchodzą tutaj w grę pastele i przygaszone odcienie. Mata ma zwracać uwagę dziecka, dlatego wyraziste kolory będą najlepszym rozwiązaniem.

Bardzo często do maty dołączone są inne zabawki takie jak pluszaki czy grzechotki, które mogą zainteresować nasze maleństwo. Warto wybierać dobrze zaopatrzone maty, dzięki czemu mamy kompleksowy produkt, który służy zarówno do zabawy, jak i pierwszej nauki.

Oczywistą sprawą przy produktach dla dzieci jest posiadanie odpowiednich certyfikatów i niezbędnych atestów. Zabawki te muszą być uznane przez odpowiednie instytucje za bezpieczne dla dzieci. Na metce lub opakowaniu musi znajdować się certyfikat CE, który gwarantuje zgodność z wymogami UE dotyczącymi takich produktów. Powinna pojawić się również o informacja o wieku dzieci, dla których przeznaczony jest wybrany przedmiot. Dodatkowo producent powinien poinformować o powodzie, dla którego zabawka nie jest odpowiednia dla dzieci w innej kategorii wiekowej.

Powinniśmy zwrócić uwagę również na rozmiar maty. Ruchy dziecka powinny być na niej swobodne bez ryzyka, że zsunie się z maty na podłogę.

Jakie zalety posiada mata do zabawy dla dzieci?

Mata dla dzieci jest przede wszystkim miękka, dzięki czemu przestrzeń do zabawy jest w pełni bezpieczna dziecka. Na macie dziecko może się wyciągać i gimnastykować, co ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój jego zdolności motorycznych. Kolorowe punkty maty oraz zabawki, które na niej rozkładamy kształcą zmysły dziecka. Mata może również wygrywać melodyjki, które powodują u dziecka skupienie. Dodatkowo można ją z łatwością złożyć i zabrać ze sobą w różne miejsca. Maty do zabawy dla dziecka dostępne są między innymi na https://misioohandmade.pl/mata-do-zabawy/.

(artykuł sponsorowany)