Zakup właściwego zbiornika na szambo betonowe to inwestycja na lata, dlatego przed zamówieniem konkretnego modelu należy się dobrze zastanowić nad potrzebami danej rodziny.

Idealny zbiornik nie powinien być za mały, szczególnie jeśli szambo betonowe będzie wywożone tylko raz na miesiąc. Zatem jaką pojemność zbiornika warto wybrać?

Ustal optymalną pojemność szamba betonowego dla Twojej rodziny

Chcąc ustalić optymalną pojemność szamba betonowego dla wybranej rodziny, należy sprawdzić, ile wody średnio na miesiąc zużywa każdy domownik. Jest to istotne, ponieważ zwykle rodziny z małymi dziećmi zużywają więcej wody niż rodziny ze starszymi pociechami. Ponadto zużycie wody można znacząco ograniczyć dzięki dobrym nawykom i ekologicznemu podejściu do korzystania z tego naturalnego surowca. Mimo wszystko szacując przewidywane zużycie ścieków lepiej zawsze założyć o co najmniej 10% większą ilość od tej, która wynika z przeprowadzonych rachunków. Ponieważ taka strategia sprawi, że wybrane szambo betonowe dobrze się sprawdzi nawet w okresach wzmożonego użytkowania, czyli na przykład podczas świąt.

Wybierz szambo betonowe dostosowane do Twoich potrzeb

Pojemność zbiornika na szambo betonowe najczęściej jest uzależniona od jego rodzaju. Obecnie w sklepach branżowych można znaleźć trzy podstawowe typy szamb betonowych takie jak:

  • szambo jednokomorowe
  • szambo dwukomorowe
  • szambo wielokomorowe

Szamba betonowe jednokomorowe i dwukomorowe zazwyczaj mają pojemność od 6 do 12 m³ i mogą być wyposażone w zwykłą lub wzmocnioną pokrywę. Co ważne zbiornik betonowy o pojemności między 10 a 12 m³ będzie idealnym wyborem dla czteroosobowej rodziny. Natomiast szamba betonowe wielokomorowe składają się z kilku zbiorników jednokomorowych połączonych ze sobą szeregowo i są szczególnie polecane do dużych obiektów i nieruchomości o charakterze przemysłowym.

Sprawdź wymagania formalne

Wybierając właściwą pojemność szamba betonowego nie sposób pominąć wymagań formalnych. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy sprawdzić odległość zbiornika odpływowego od najbliższej studni, gdyż musi ona wynosić nie mniej niż 15 m. Poza tym szambo betonowe powinno znajdować się także w odpowiedniej odległości od okien i drzwi wejściowych do domu i nie może bezpośrednio sąsiadować z granicą działki, rurociągami oraz przewodami elektrycznymi. Dodatkowo decydując się na szambo betonowe o pojemności powyżej 10 m³, należy wystąpić o stosowne pozwolenie na budowę do lokalnego urzędu. Natomiast szukając idealnej lokalizacji dla danego zbiornika, warto wybrać takie miejsce, które umożliwi jego sprawne i szybkie opróżnianie.

Zorientuj się, ile kosztuje wywóz ścieków w Twojej okolicy

Koszt wywozu ścieków z betonowego szamba może być odmienny w różnych regionach Polski. Ponadto ostateczna cena opróżnienia zbiornika będzie uzależniona także od jego wielkości oraz częstotliwości wywożenia ścieków. Dlatego przed zamówieniem szamba betonowego o konkretnej pojemności, trzeba sprawdzić miesięczny koszt jego obsługi. Szukając nowoczesnego zbiornika, warto również zwrócić uwagę na możliwość opróżnienia go bez konieczności wjazdu szambiarki na posesję oraz bez udziału domowników. Jest to bowiem bardzo komfortowe rozwiązanie, dzięki któremu korzystanie z szamba stanie się dużo wygodniejsze i efektywniejsze.

Podsumowując, idealna pojemność zbiornika na szambo powinna być uzależniona od ilości zużywanych ścieków, umiejscowienia szamba na działce oraz ceny i sposobu wywozu nieczystości. Wybierając optymalne szambo betonowe, nie można zapomnieć również o wymogach formalnych oraz zgłoszeniu budowy szamba do właściwego urzędu.

(artykuł sponsorowany)