Czy warto pracować w Raciborzu? Oczywiście, że tak – przeczytaj jak można znaleźć idealne oferty i cieszyć się z nowej pracy. O dobry zawód w Raciborzu wcale nie tak trudno, jakby się mogło wydawać. Praca może być zarówno satysfakcjonująca, jak i dobrze płatna.

Jak się pracuje w Raciborzu?

Racibórz, jak wiele innych śląskich miast, które znajdują się niedaleko granicy polsko-czeskiej, nie ma dobrego połączenia do stolicy województwa – Katowic. Przez to dojazd autem jest utrudniony, a pociągiem lub innym środkiem publicznego transportu – najczęściej czasochłonny oraz nieopłacalny. Dlatego wielu mieszkańców zdecydowało się na pracę w swoim mieście.

Przeszukując oferty pracy, warto zwrócić uwagę na profesjonalną wyszukiwarkę https://www.aplikuj.pl/praca/wojewodztwo-slaskie, dzięki której można mieć porównanie dotyczące zamieszczanych ogłoszeń w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz stanowisk w Raciborzu.

Statystyki dotyczące bezrobocia

Według danych z raportu przygotowanego przez Urząd Statystyczny w Katowicach, wyszczególniając informacje dotyczące rynku pracy w 2019 r., 14978 osób pracowało, a osób zarejestrowanych w urzędzie pracy było 898, w tym kobiety, które stanowiły 60,4%.

Pod koniec 2021 r. największą grupą bezrobotnych również były kobiety. Wynika to przede wszystkim z tego, że zdecydowanie częściej, niż mężczyźni, zajmują się gospodarstwem domowym oraz opieką nad dziećmi i/ lub osobami starszymi, za co nie dostają wynagrodzenia. Istotny wpływ ma na to również liczba branych urlopów rodzicielskich (w Polsce mężczyźni średnio stanowią tylko 1% osób, które z niego korzystają).

Najbardziej (nie)pożądane zawody

Biorąc pod uwagę informacje zawarte w raporcie opisowym rocznym za 2019 r. z Powiatowego Urzędu Pracy, najbardziej deficytowe stanowiska to: kierownik do spraw finansowych, agent ubezpieczeniowy, robotnik obróbki kamienia, pośrednik pracy i zatrudnienia oraz projektant wzornictwa przemysłowego i odzieży.

Jeśli zaś chodzi o zawody, które miały problem ze znalezieniem pracy, były to stanowiska takie jak: górnik podziemnej i odkrywkowej eksploatacji złóż itp., technik rolnictwa itp., szwaczka, hafciarka itp., a także filolog i tłumacz oraz ogrodnik.

Czy nauka to potęgi klucz?

Wykształcenie to nie wszystko. Obecnie wielu rekruterów bardziej zwraca uwagę na nasze doświadczenie, niż ukończone studia. Posiadane kwalifikacje są bardziej kluczowe w wykonywaniu pracy, niż dyplom z uczelni. Obsługując klientów, reklamując produkty, czy zarządzając zespołem ludzi, nie trzeba mieć wyższego wykształcenia. Oczywiście są takie zawody, w których brak wykształcenia wyższego sprawia, że nie można pracować w danym zawodzie. Tak jest np. w przypadku prawnika czy lekarza. Jeśli jednak nie planujesz pracować jako jeden z nich, to spokojnie – nic straconego!

Gdzie znaleźć pracę?

Szukając pracy, można przeszukiwać strony internetowe z ogłoszeniami takie jak Aplikuj.pl, na której są aktualne i sprawdzone ogłoszenia. Korzystając z mediów społecznościowych również można znaleźć interesujące nas oferty pracy, zwłaszcza na dedykowanych temu grupach na Facebooku. W znalezieniu zatrudnienia może pomóc Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu, który umożliwia rejestrację online dla osób bezrobotnych oraz poszukujących pracy.

Należy jednak pamiętać, żeby nigdy nie podawać swoich danych osobowych osobom, które publikują fałszywe ogłoszenia oraz oferują nietypowo wysokie stawki jak na ilość/rodzaj wykonywanej pracy, a także unikać ofert typu “piramidy finansowe”.

(artykuł sponsorowany)