Według słownika ochrony środowiska smog to zjawisko atmosferyczne charakterystyczne dla obszarów miejskich, powstałe w wyniku chemicznych przekształceń zanieczyszczeń powietrza.

Smog występuje w postaci gęstej mgły. Powstaje on w warunkach bezwietrznych, wskutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenki siarki i tlenki azotu czy substancje stałe, takie jak pyły zawieszone, a także kancerogenne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Z uwagi na miejsce i warunki jego powstawania, wyróżniamy 2 rodzaje smogu – smog londyński oraz typu Los Angeles.

Smog stanowi spory problem w większości polskich miast. Wpływa on wymiernie na nasze zdrowie (szczególnie na układ oddechowy). Walka ze smogiem rozgrywa się na wielu płaszczyznach. W życie wchodzą regulacje prawne, których zadaniem jest ograniczenie niskiej emisji oraz propagowane są odnawialne źródła ciepła. Warto jednak pomyśleć jak się bronić przed zanieczyszczonym powietrzem tu i teraz.

Regulacje prawne nie zawsze przynoszą pożądane efekty, dlatego musimy działać również na własną rękę. Rozwiązaniem problemu jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli rekuperacja. Dzięki tej technologii, przebywając w domu możemy zapomnieć o istnieniu smogu i cieszyć się zdrowym powietrzem.

Systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zyskują coraz większą popularność i stają się nieodzownym elementem nowoczesnego budownictwa sprzyjającego środowisku i użytkownikom.

Czyste powietrze w Twoim domu!

Co to jest rekuperacja? System rekuperacji (np. DefroAir) jest wyposażony w filtry, które skutecznie zatrzymują zanieczyszczenia przed przedostaniem się do wnętrza budynku. Instalacja ta posiada dwa filtry: jeden przy czerpni, drugi przy wywiewie. Podział filtrów przeznaczonych do filtracji powietrza został zawarty w normie ISO16890 – “Filtry powietrza w wentylacji ogólnej”. Głównym kryterium podziału jest wielkość frakcji wychwytywanych zanieczyszczeń.

Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej wyposażone są w filtry G4 (przeznaczone do zanieczyszczeń pokroju piasku, pyłów czy też liści) lub filtry klasy F7 i F9 (dedykowane do bakterii, wirusów i pyłu o średnicy mniejszej niż 10µm). Drugie rozwiązanie doskonale sprawdza się właśnie jako narzędzie do walki ze smogiem.

Działanie pośrednie

Nie można zapomnieć o tym, że projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wymiernie przyczynia się do poprawy jakości powietrza w bardziej globalnej skali niż nasze mieszkanie. Dlaczego? Rekuperacja w domu (sprawdź najnowocześniejsze wentylacje mechaniczne z odzyskiem ciepła Defro) zmniejsza straty ciepła, przez co źródło ciepła nie musi być tak mocno eksploatowane. Mniej spalonego paliwa jest tożsame z mniejszą ilością zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.

Wpływa to nie tylko na jakość powietrza ale również na koszty związane z ogrzewaniem budynku. Takie rozwiązanie może zredukować te koszty nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu do rozwiązań opartych o wentylację grawitacyjną. W taki sposób, jednocześnie dbamy o środowisko i nasz portfel.