Obecnie brakuje w centrum miasta przestrzeni do zabaw dla dzieci starszych (do lat 16) oraz tych z dysfunkcjami, a także gdzie w jednym miejscu mogą się integrować dzieci, młodzież oraz ludzie starsi – twierdzą autorzy projektu „Integracyjno-sportowy park pokoleniowy”. 

Inwestycję zgłoszono do budżetu obywatelskiego. Koszt to 448 234,39 złotych.  Głosowanie startuje w poniedziałek 16 września! Odbywać będzie się elektronicznie za pośrednictwem specjalnej strony internetowej, na której znajduje się lista projektów.

Projekt dotyczy utworzenia sportowego placu zabaw w parku przy ulicy Warszawskiej i Matejki. Plac dedykowany jest dzieciom w wieku 3-16 lat również tym, z zaburzeniami integracji sensorycznej. Obecnie w parku funkcjonuje strefa dla młodzieży (drążki do street workout) oraz „siłownia pod chmurką”, z której korzystają ludzie starsi. Brakuje miejsca zabaw dla dzieci.

CZYTAJ WIĘCEJ O BUDŻECIE OBYWATELSKIM 2019

Jak czytamy w opisie projektu, aby zachować sportowy charakter parku założeniem projektu jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, która pozwoli na rozwój poznawczy, ruchów i społeczny młodych użytkowników oraz terapię dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Aktywność na placu zabaw sprzyja prawidłowej pracy mózgu i układu nerwowego, rozwojowi motorycznemu, zapobiega otyłości, a także uczy prawidłowych nawyków aktywności fizycznej. Ponadto zabawa na placu zabaw uczy kreatywności oraz współpracy i buduje relacje z innymi dziećmi. Projekt sportowego placu zabaw zakłada stworzenie 3 stref: A – sportowej z elementami do terapii dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej (zastaw sportowy, fotele obrotowe integracyjne – 4 szt, zestaw do integracji sensorycznej – 2 szt, równoważnie. Strefa zostanie ogrodzona i zostanie położona nawierzchnia bezpieczna; B- wyczynowej z piramidą liniową 3,5m i bezpieczna nawierzchnią; C – malucha z zestawem do zabaw (zjeżdżalnie, daszki, ścianki wspinaczkowe łukowe, tunele, panele zabawowe i edukacyjne, bujaki (4 szt), karuzela tarczowa. Strefa zostanie ogrodzona i położona nawierzchnia bezpieczna.

W okolicy brakuje miejsc spotkań i zabaw dla rodzin z dziećmi, a park przy Warszawskiej jest nie tylko na granicy dzielnic, ale w centrum miasta.

Zagospodarowanie przestrzeni parku dla dzieci w wieku 3-16: umożliwia realną integrację użytkowników z młodzieżą i osobami starszymi, pozwoli na terapię i integrację dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej z rówieśnikami, stworzy miejsce spotkań i wymiany doświadczeń dla rodziców.

(oprac. wk)

ZOBACZ TAKŻE