Racibórz bierze udział w kampanii „Gmina z dobrą energią!”. Czego dotyczy i jakie przynosi korzyści? 

Subregion Zachodni Województwa Śląskiego to jeden z obszarów o największym zanieczyszczeniu powietrza nie tylko w całej Polsce, ale i w Europie (wg. raportu Światowej Organizacji Zdrowia). Niestety, wnioski są mało optymistyczne – w dużej mierze trujemy się sami… Powszechne jest spalanie śmieci, używanie najgorszych paliw i niewłaściwa eksploatacja kotłów. Powodem są przede wszystkim długoletnie zaniedbania, niewłaściwe nawyki i brak wiedzy.

Aby zmienić ten niekorzystny stan rzeczy wszystkie samorządy Subregionu Zachodniego (25 gmin oraz 3 powiaty) podejmują wspólną kampanię na rzecz walki z niską emisją i poprawy jakości powietrza.

„Gmina z dobrą energią!” to modelowa kampania informacyjno-edukacyjna, której celem jest szerzenie wiedzy na temat niskiej emisji (przyczyny, konsekwencje zdrowotne) oraz metod walki z nią – termomodernizacja, efektywne ogrzewanie budynków, odnawialne źródła energii.

Racibórz pod auspicjami Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego przyłączył się do programu, czego efektem jest realizacja także w naszej gminie projektu „Łączymy z energią – montaż instalacji OZE dla budynków mieszkalnych na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego”.

Tymczasem rusza kolejna odsłona programu. Wszystkich zainteresowanych wymianą ogrzewania lub montażem fotowoltaiki zapraszamy do bezpłatnego punktu konsultacyjnego.

Z pomocą specjalistów, na miejscu będzie można między innymi przeprowadzić analizę porównawczą różnych źródeł ogrzewania, zasięgnąć porady eksperta w kwestii ogrzewania, a także zapoznać się z informacjami na temat programu „Czyste powietrze”.

Konsultacje na terenie Miasta Racibórz będą prowadzone w środę, 18 września, w sali błękitnej Urzędu Miasta Racibórz (ul. Króla Stefana Batorego 6) w godzinach od 12.00 do 17.00.

UWAGA! Podczas Punktu Konsultacyjnego, specjaliści będą również w stanie udzielić informacji osobom, które zakwalifikowały się do projektu „Łączymy z energią” – montaż instalacji OZE dla budynków mieszkalnych na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Działanie jest elementem projektu „Gmina z dobrą energią 2” realizowanego przez wszystkie gminy Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Szczegóły na stronie projektu oraz bezpośrednio pod nr telefonu: 732 888 349.

Zachęcamy również do śledzenia facebook’owego fan page’a na którym zamieszczane są wszystkie najświeższe informacje dotyczące działań w ramach projektu.

(Urząd Miasta w Raciborzu)

ZOBACZ TAKŻE