Defibrylatory będą służyć mieszkańcom Raciborza oraz turystom. Aparaty AED zlokalizowane będą w każdej dzielnicy, w centralnych punktach, by dostęp do nich był szybki i nieograniczony – czytamy we wniosku na zakup tego typu urządzeń w ramach budżetu obywatelskiego. 

Jak wyjaśniają wnioskodawcy, każdy defibrylator AED ratuje życie. Publicznie dostępne defibrylatory są niezwykle istotnym elementem w dążeniu do zmniejszenia śmiertelności osób NZK. Edukacja społeczeństwa wraz z zwiększeniem ilości defibrylatorów AED w przestrzeni publicznej zapewni komfort psychiczny pomagającym.

CZYTAJ WIĘCEJ O BUDŻECIE OBYWATELSKIM 2019

Łączny koszt utrzymania urządzeń (wymiana elektrod, wymiana baterii podtrzymującej) to 15 000,00 zł co 5 lat. Projekt wyceniono w sumie na 130 200,00 złotych.

W opisie czytamy między innymi: Przedstawiony projekt ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa medycznego Raciborzan, szczególnie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia (NZK), które jest główną przyczyną śmierci w Europie. 7-10 minut od nagłego zatrzymania serca bez RKO i defibrylacji doprowadza do śmierci! Nagłe, nieoczekiwane zdarzenie, jakim jest NZK jest dużym wyzwaniem dla osób chcących nieść pomoc.

Urządzenia miałyby trafić do raciborskich szkół, RCK, RCI, Rafako Areny, na przystań nad Odrą, Schroniska dla Bezdomnych Arka N. na Ocicach, na basen pod Oborą czy do domu dla matek z dziećmi „Maja”.

Defibrylator AED to urządzenie automatyczne, które może być używane przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego! Defibrylator po uruchomieniu wydaje jasne komendy w języku polskim, wskazując jak należy postępować. Pomaga również postępować. Pomaga również podczas samej reanimacji sugerując odpowiednie tempo wykonywania uścisków. Defibrylator AED znajdujący się w bliskim otoczeniu zwiększa szansę na przeżycie osoby z NZK z 2% aż do 75%.

– Proponowany defibrylator AED posiada elektrody dostosowane do osób dorosłych oraz dzieci. W projekcie oprócz defibrylatorów AED i szafek zabezpieczających, ujęte zostały zasilacze do szafek, ogólnodostępne szkolenia z obsługi defibrylatora AED (RKO+AED), montaż aparatów, jak również zestawy tablic informacyjnych. Realizacja projektu zwiększy poziom bezpieczeństwa mieszkańców Raciborza i podniesie świadomość lokalnego społeczeństwa. Wspólnie możemy zapobiec wielu tragediom! Staniemy się przykładem wzorcowego miasta, które nie boi się pomagać! – apelują wnioskodawcy.

Głosowanie potrwa od 16 do 29 września. Odbywać będzie się elektronicznie za pośrednictwem specjalnej strony internetowej, na której znajduje się lista projektów.

– Jeśli nie masz możliwości zagłosowania przez internet lub masz problem z obsługa strony WWW, możesz oddać głos w Urzędzie Miasta – Biurze Obsługi Interesanta ( na papierowej karcie do głosowania lub elektronicznej) lub w przygotowanych punktach do głosowania ( elektronicznie) – informuje raciborski magistrat.

(oprac. wk)

ZOBACZ TAKŻE