Natłok obowiązków, zbyt wiele sprzecznych informacji, brak odpoczynku często prowadzą do problemów z podejmowaniem codziennych decyzji. Brak zdolności do rozgraniczenia życia zawodowe od prywatnego wpływa na nasze zdrowie, przede wszystkim psychiczne.

Mało tego, cierpią na tym nasze relacje z bliskimi i poczucie własnej wartości. Tymczasem, aby osiągnąć szczęście i zdrowie, powinnyśmy postawić na równowagę, wsłuchać się w siebie i swoje potrzeby i po prostu siebie zaakceptować. Oto 5 skutecznych sposób na osiągnięcie równowagi w życiu.

Spędzaj czas z samym sobą

Pierwszym i najważniejszym sposobem na zwiększenie harmonii w życiu jest zadbanie o czas z samym sobą. Tylko dzięki temu człowiek jest w stanie żyć w zgodzie ze sobą, realizować swoje wartości, wiedzieć, czego się pragnie, kochać i akceptować siebie. Podczas spędzania czasu ze sobą staraj się nie robić nic. Zrezygnuj w tym czasie z ekranów, telefonów, a nawet muzyki. Chodzi o to, by nic nie mogło Cię rozproszyć. Po prostu bądź i daj sobie przestrzeń na to, żeby się zamyślić. Wzrok skup na zieleni, na ptakach, na niebie.

Naucz się stawiać granice

Stawiaj je sobie i innym. Upewnij się, że Twoje potrzeby zostały zaspokojone i nie pogłębiaj niepotrzebnie dalszych sytuacji podejmując działania, które zabierają Ci energię. Wymagaj od siebie dyscypliny i systematyczności, która ma cię zaprowadzić do osiągnięcia równowagi work-life balance lub zdobycia więcej pozytywnej energii, dzięki której będzie ci się chciało więcej chcieć. W relacjach z innymi również powinieneś powiedzieć stop w sytuacjach, które tobie szkodzą.

Zarządzaj swoim czasem

Wiele osób odczuwa przepracowanie, ponieważ zapominają, jak właściwie zarządzać czasem. Szybko wypełniają listy zadań pozycjami skoncentrowanymi na pracy, ale pomijają takie zadania, jak gimnastyka czy odpoczynek. Trzeba ustalić priorytety i zarządzać swoim czasem, uwzględniając zarówno ten poświęcony na pracę, jak i ten, który w całości przeznaczasz na dbanie o swoje potrzeby. Nie próbuj robić kilku rzeczy na raz – skup się na jednym zadaniu, wykonaj je dobrze i dopiero wtedy przejdź do kolejnego.

Rozwijaj swoje pasje

Nie ma bardziej skutecznej metody na oderwanie negatywnych myśli, niż poświęcenie czasu swojej pasji. To ułatwia „wyłączenie się”. Uwielbiasz wspinaczkę lub karaoke? Upewnij się, że twój plan dnia lub tygodnia uwzględnia te zajęcia. Zaplanuj czas na relaks, całkowite oderwanie się od pracy i skupienie na tym, co naprawdę lubisz robić. Rozwijanie pasji nie odnosi się wyłącznie do czasu wolnego. Aby uzyskać lepszą życiową równowagę, wykonuj z pasją także swoją pracę. Nie musisz lubić w niej wszystkiego – znajdź kilka elementów, które sprawiają ci przyjemność i zyskaj dzięki temu wewnętrzną siłę.

Zdejmij maskę

Przepisem na harmonię w życiu jest autentyczność. Zdjęcie maski, za którą się chowasz najpierw przed sobą, potem przed resztą świata zdecydowanie da Ci ulgę. Przestań się przedstawiać, jako osoba wiecznie szczęśliwa, wiecznie silna albo odwrotnie wiecznie potrzebująca, wymagająca opieki, wsparcia. Pozwól sobie na odwagę bycia odsłoniętym i autentycznym. Póki kryjesz się za pełnionymi rolami, możesz osiągać jakiś poziom równowagi, ale on nie będzie w pełni zgodny z Tobą.

Partner artykułu: hh24.pl

(artykuł sponsorowany)